Energie zdražují, ale vy můžete platit méně! Jak na to?

Už na začátku roku 2019 oznámily některé velké dodavatelské firmy zvýšení cen za energii
09. září 2019 12:23 / archiv
Ceny energie stále nezadržitelně rostou, sice pomalu, ale pořád. Jistě z toho také nemáte radost a nejspíš už jste se zamýšleli nad tím, jak situaci řešit. Dají se totiž najít cesty a způsoby, jak za spotřebovanou energii platit méně, tomu můžete skutečně věřit! Co dělat, pokud se vám přestává líbit cena, kterou účtuje váš současný dodavatel?

Velké firmy začaly zvedat ceny

Už na začátku roku 2019 oznámily některé velké dodavatelské firmy zvýšení cen za energii. Například Bohemia Energy přišla s nárůstem o osm až deset procent, také u E.ON si klienti za elektřinu připlatí až o osm procent proti původní ceně. Nárůst cen o přibližně osm procent oznámil pro část svých zákazníků i energetický gigant ČEZ. A stejně tak další prodejci připravují podobné navýšení cen. Jak dodavatelé tento cenový vzestup zdůvodňují? Prý je současný růst velkoobchodních cen důsledkem velké poptávky po energii a u elektřiny navíc cenu ovlivňuje i stoupající cena paliva a emisních povolenek. To jsou ovšem okolnosti, které čeští dodavatelé nemohou ovlivnit, s tím dokonce ani vláda nic nenadělá.

Už jste dostali dopis?

Pokud jste zatím od svého dodavatele elektrické energie nebo plynu žádnou písemnost neobdrželi, můžete dopis očekávat v nejbližší době. A pokud nebudete s novou cenou spokojeni, je tu šance s celou situací něco podniknout. Jako klient totiž můžete v tomto případě ukončit svoji stávající smlouvu, ačkoli do jejího skončení zbývají třeba ještě dva nebo tři roky. Následně máte možnost přejít k jinému dodavateli, který vám nabídne příznivější cenu. Tak můžete ušetřit na plynu.

Pochopitelně se dá najít i výhodná cena elektřiny, která bude pro vaši kapsu přijatelnější. Je ovšem bezpodmínečně nutné a skutečně důležité doručit stávajícímu dodavateli (osobně nebo doporučeně poštou) výpověď z důvodu nesouhlasu s novými cenovými podmínkami. Každopádně je to třeba provést včas a výpověď formulovat jako odpověď na dopis, který vám zaslal (nebo v brzké době třeba zašle) stávající dodavatel plynu nebo elektrické energie.

Kde hledat levnější dodavatele?

Snadnou a přehlednou cestou pro hledání zajímavější (tedy v první řadě levnější, vždy je ale třeba prostudovat si i další podmínky) nabídky pro výběr nového dodavatele plynu nebo elektřiny najdete online na internetu a pokud vás některý z uvedených dodavatelů svými podmínkami i cenou zaujme, můžete se na něj obrátit s požadavkem o konkrétní kalkulaci.

Někteří dodavatelé za vás dokonce jsou schopni vyřídit i zrušení původní smlouvy a přechod na nového dodavatele. Výhodnost nabídky se totiž může lišit i v případě, že váš odběr je buď mimořádně malý nebo naopak odebíráte elektřiny či plynu velké množství. Pro získání orientačního přehledu a zjištění možností volby nového dodavatele je právě takový online srovnávač tím nejlepším pomocníkem, který vám ušetří spoustu času.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dana Medřická by v těchto dnech oslavila 100. narozeniny. Maminka Václava Vydry skrývala smutné a bolestivé...

Styl

Proč se vyplatí používat olivový olej. Má mnoho léčivých účinků, o kterých možná nevíte

Dům a zahrada

Fén má mnoho využití. Můžete s ním vyžehlit prádlo nebo odstranit nálepky ze skla

1. Miss Czech Republic Denisa Spergerová poletí do Londýna na Miss World

2. Kocián z Lunetic zase vyvádí. Kapela ho vyhodila

3. Herečka z Temného kraje má stejné příjmení, jako hvězda Ordinace. Musela to řešit

4. Zpěvačka Nelly má nový klip. Natáčení ale protrpěla

5. Aňa Geislerová se pochlubila novými vlasy. Je teď blondýna