Plyn v Česku je drahý. V porovnání s unijními zeměmi jsme na tom velmi špatně.

V roce 2016 cena plynu v poměru ke kupní síle u nás byla druhá nejvyšší v celé Evropské unii
17. prosince 2019 16:45 / archiv klienta
Energie v Česku jsou drahé, a není to jen pocit spotřebitelů, poukázala na to i poslední analýza Eurostatu.

V porovnání s unijními zeměmi má České republika čtvrtý nejdražší plyn a ani s elektřinou to není žádná sláva. Jak si dopomoci alespoň trochu k levnějším energiím?

V Česku máme čtvrtý nejdražší plyn v Evropské unii

Zohledníme-li odlišnou kupní sílu v jednotlivých evropských státech, pak je v Česku čtvrtý nejdražší plyn, před námi jsou jen země jako Švédsko, Portugalsko a Bulharsko. Naopak nejlevnější plyn mají v Lucembursku a ve Velké Británii.

Pokud bychom se ale oprostili od odlišné kupní síly, měli bychom v Česku poměrně levný plyn. Jeho nominální cena je totiž pod průměrem EU.
 
Oproti předešlým rokům jsme si ale přeci jen polepšili, v roce 2016 cena plynu v poměru ke kupní síle u nás byla druhá nejvyšší v celé Evropské unii.

V Česku máme šestou nejdražší elektřinu v Evropské unii

Ani s elektřinou to v Česku není žádná sláva. Její cena je šestá nejvyšší v Evropské unii, je pravdou, že i v předešlých letech cena elektřiny převyšovala unijní průměr, avšak ne takto výrazně. V průběhu posledních pěti let navíc u nás vzrostla o 26 %, razantnější nárůst zaznamenala pouze Belgie.

Podíváme-li se na nominální cenu elektřiny, pak jsou výsledky obdobné jako u plynu, dostáváme se opět pod průměr Evropské unie.
  
Eurostat si vzal na paškál i zdanění elektřiny, v tomto ohledu se v Česku nemáme špatně. Průměrné zdanění v EU činí 37 %, u nás je tomu pouhých 18 %.

Jak získat levnější plyn a elektřinu?

S drahými energiemi nelze příliš hnout, přesto spotřebitel má na výběr, stačí porovnat cenu plynu a elektřiny a najít si nejlevnějšího dodavatele na trhu. Díky srovnání více nabídek možná zjistíte, že platíte zbytečně ročně navíc stovky až tisíce korun.

Porovnat ceny energií lze snadno na internetu, není tak nutné se obávat, že byste se museli po večerech prokousávat ceníky jednotlivých společností. Nabídky všech dodavatelů vám porovná online srovnávač, na vás pak už jen je si z přehledu vybrat toho nejvýhodnější.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nedali na sebe dopustit a teď si nemohou přijít na jméno. Hůlka se chystá vrátit Zemanovi státní...

Styl

Kvašené potraviny mají výtečný vliv na naše zdraví. Sníží hladinu cukru v krvi a výrazně posílí...

Dům a zahrada

Jak správně usušit vlastní květiny na domácí květinový čaj