OSVČ VS. S.R.O.

 Business a Finance 
11. září 2020 16:12 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Každý začínající podnikatel by si měl hned ze začátku ujasnit, jakou formu pro své podnikání zvolí archiv klienta
Rozhodli jste se podnikat a přemýšlíte, jestli být OSVČ nebo si založit společnost? Na tuto základní otázku si musí odpovědět každý začínající podnikatel. Obě formy podnikání mají své výhody i nevýhody a rozhodnutí je tedy pouze na vás.

Každý začínající podnikatel by si měl hned ze začátku ujasnit, jakou formu pro své podnikání zvolí. V podstatě máte jen 2 možnosti, a to podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tedy jako fyzická osoba, nebo si založit firmu a podnikat jako právnická osoba. Nejrozšířenějším typem obchodních společností v České republice je společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Pokud vás děsí představa, kolik dokumentů si budete muset pro založení firmy obstarat, můžete využít služeb společnosti Companies s.r.o., která obstará vše za vás.

Osoba samostatně výdělečně činná (osvč)

Jako největší výhoda podnikání jako OSVČ se jeví jednodušší, rychlejší a méně nákladné založení živnosti. Pokud se chcete stát OSVČ, stačí vám v podstatě navštívit živnostenský úřad s občanským průkazem a předem vyplněným formulářem a zaplatit poplatek 1 000 Kč. Po vyřízení žádosti, které trvá přibližně 2 týdny, získáte živnostenský list a můžete začít podnikat.

Naopak největší nevýhodou, pokud provozujete živnost pod svým vlastním jménem, je fakt, že za dluhy z podnikání ručíte celým svým majetkem. Být OSVČ je vhodné v případech, kdy chcete podnikat sami a s nižším obratem, který je spojen s nízkým podnikatelským rizikem. Pokud naopak plánujete nakládat s vyššími částkami a spolu s tím se vystavit i většímu riziku, je vhodné zvolit formu společnosti s ručením omezeným.

Společnost s ručením omezeným (s.r.o.)

Začít podnikat formou společnosti s ručením omezeným je ve srovnání s OSVČ náročnější. Kromě živnostenského oprávnění potřebujete mimo jiné sídlo, název a následně požádat notáře o vyhotovení společenské smlouvy. Společnost může založit i jeden společník, v takovém se společnost zakládá zakladatelskou listinou, ale ta také musí být sepsána notářem. Pokud se chcete byrokratickému procesu vyhnout, můžete koupit již založené s.r.o. nebo si jej nechat založit specializovanou společností. V takovém případě vám odpadne spousta starostí s formalitami a můžete se soustředit na důležitější věci.

Výhoda s.r.o. spočívá v tom, že společníci neručí za dluhy společnosti svým majetkem, pokud jsou plně splaceny vklady všech společníků. Minimální výše vkladu na jednoho společníka je ze zákona 1 Kč, v praxi ale vklady bývají zpravidla vyšší. Neexistuje obecně doporučená výše, vždy záleží na oboru podnikání, počtu společníků a jejich počátečních plánech.

V případě, že se společnost zadluží, nejste povinni jako její společník platit dluhy ze svého, jak je tomu v případě podnikání jako OSVČ. Pokud by tedy své závazky nesplnila podnikající fyzická osoba, může dojít k exekuci jejího osobního majetku, a to i přes to, že nesouvisí s podnikáním, zatímco u s.r.o. tato situace nenastane.

Před konečným rozhodnutí, jestli budete podnikat jako OSVČ nebo formou s.r.o. je třeba zvážit specifika vaší profese, daného odvětví a v neposlední řadě vaše představy a plány do budoucna. Pokud to ale myslíte s podnikáním vážně, plánujete jednou přijmout zaměstnance a vybudovat známou značku, je pro vás rozhodně ideálnější volbou s.r.o.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod