3 důvody, proč vás trápí špatný spánek

 Styl 
14. února 2022 14:00 / Komerční sdělení
📷
2 fotografie v galerii
3 důvody, proč vás trápí špatný spánek archiv klienta
Spánek slouží k regeneraci a načerpání sil. Co když se vám ale delší dobu nedaří usnout nebo vás trápí časté probouzení? Příčin může být hned několik – stres, špatná strava nebo i náročná životní situace. Za nekvalitním spánkem však mohou stát mnohem banálnější faktory. Co vám brání v tom, abyste spali sladce až do rána?

Nadbytek světla ve večerních hodinách

Celý pracovní den trávíte u počítače a večer se věnujete sledování televize nebo mobilního telefonu? Právě přemíra světla, a to především ve večerních hodinách, může být příčinou toho, proč se vám hůře usíná, nebo dokonce proč vás často trápí bolest hlavy.

Obrazovka telefonu nebo počítače váš mozek spíše nabudí, než aby jej připravovala na odpočinek. Hlavou vám tak mohou začít vířit nejrůznější myšlenky a navíc u nekonečného „skrolování“ zbytečně strávíte další minuty, které vás dělí od posilujícího spánku.

Tip pro lepší spánek: Před spaním sáhněte raději po knížce a ke čtení si zapalte vonnou svíčku. Kniha vaši mysl spolehlivě unaví a vhodná vůně vás zase příjemně uklidní.

Alkohol nebo těžká jídla před spaním

Občasná sklenička dobrého vína spolu s jedním chlebíčkem vám před spánkem patrně neuškodí. Avšak pokud si dopřejete celou lahev a k tomu čtvrtkilový steak, je pravděpodobné, že váš spánek bude narušen. Alkohol totiž obsahuje poměrně dost cukru, který má stimulační účinky, takže se po jeho požití organismus spíš nabudí, než utlumí. Usínání pro vás možná bude lehké, ale vězte, že časté buzení může mít na svědomí právě alkohol.

Podobné je to s jídlem, jelikož tělo nepotřebuje na noc tolik energie. A pokud dopřejete svému žaludku víc, než je nutné (například kyblík zmrzliny), organismus nebude vědět, jak s nevyužitou energií naložit. A proto je dost možné, že vám právě jídlo nedá spát.

Tip pro lepší spánek: Držte se pevného stravovacího režimu a navečer si dopřávejte především lehká a dobře stravitelná jídla. Jestliže dostanete chuť na skleničku alkoholu, před pivem dejte přednost kvalitnímu suchému vínu.

Špatný vzduch v ložnici

Věděli jste, že teplota v ložnici by se měla pohybovat v rozmezí 18–20 °C? Máte-li v ložnici přetopeno, může být příčinou nekvalitního spánku právě špatný vzduch. Místnost pro spánek by měla být rovněž tichá a spíše tmavá. Často vás totiž může budit i světlo přicházející z ulice. Zkuste zainvestovat do speciálních stínicích rolet nebo využijte zatemňovací závěsy. Kombinace pravidelného větrání a světelné hygieny vám rozhodně pomůže zkvalitnit váš spánek.

Tip pro lepší spánek: Nebojte se experimentovat s osvěžovači vzduchu nebo éterickými oleji. Například levandule má skvělé uklidňující a relaxační účinky. Provoňte jí ložnici těsně předtím, než půjdete spát, a uvidíte, že se vám bude usínat zase o něco snadněji.

Před použitím léčivých přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný