Kupujete bazén? Víme, bez jakého bazénového příslušenství se neobejdete
Filtrace: kartušová nebo písková?
Chcete prozradit, v čem spočívá tajemství křišťálově čisté vody? Ve filtraci – nejlépe v té pískové. Některé starší bazény ještě disponují zastaralou kartušovou filtrací, nicméně v dnešní době už ji plně nahrazují filtrace pískové. Pojďme si nyní říct, jaký v nich je rozdíl.
Kartušová filtrace funguje obdobně jako filtrace v kávovaru. Papírová filtrační vložka (válec) zachytává všechny nečistoty, které je potřeba několikrát do týdne proudem vody vymýt. Pro vás to tedy znamená nejen starost, ale i finance navíc, jelikož pro dosažení maximálního efektu vám pouze 1 filtrační vložka na sezonu nepostačí. Kartušovou filtraci proto zvažte jen v případě, pokud máte menší bazén.
Bez starostí i chemie
Oproti tomu písková filtrace funguje čistě na přírodní bázi. Filtrace probíhá skrze pískovou náplň, v níž se v křemičitém písku zachytávají i okem neviditelné nečistoty, což také výrazně sníží spotřebu bazénové chemie. U pískové filtrace oceníte hlavně nenáročnou údržbu, protože pískovou náplň stačí 1 či 2x do roka obměnit.
Schůdky do bazénu
Pro pohodlný vstup do bazénu se samozřejmě neobejdete bez bazénových schůdků. Zaměřte se na kvalitní a stabilní zpracování, díky němuž předejdete jejich budoucímu rozviklání. Máte-li děti, pak jistě uvítáte speciální bezpečnostní schůdky. Jejich vnější část lze zasunout, čímž zamezíte dětem vstup do bazénu.
Bazénová chemie
Jak už jsme zmínili výše, investujete-li do kvalitní pískové filtrace, vaše spotřeba bazénové chemie se rapidně sníží. To přijde vhod zejména alergikům. I přesto by vám ale ze základní bazénové chemie neměla chybět šoková dezinfekce (používá se při uvedení bazénu do provozu a jako šoková terapie při velmi znečištěné vodě), vločkovač (dodá vodě potřebnou jiskru) či bezchlórový přípravek jako prevence proti řasám.
Solární ohřev bazénu
Pokud hledáte efektivní a zároveň ekologický nástroj pro ohřev vašeho bazénu, se solárním ohřevem rozhodně nešlápnete vedle. Z velkého množství různých tvarů i typů solárních kolektorů a panelů si vyberete ten, který se hodí právě pro váš bazén. K jeho správnému fungování jej stačí připojit k vaší bazénové, v nejlepším případě pískové, filtraci. Pak už solární panel necháte, aby čerpal solární energii.
Efektivita ohřevu se pochopitelně odvíjí od výkonu a kvality filtrace. Pro dosažení maximálního účinku můžete kombinovat více solárních ohřevů, počítejte však s tím, že to výkon filtrace sníží.
Když plachta, tak jedině solární
A nakonec k tomu, abyste zabránili ochlazování již vyhřáté vody nebo třeba jejímu odpařování, vám skvěle poslouží solární plachta. Solární plachta zamezí také pádu hmyzu nebo hrubých nečistot do bazénu, takže se na ni můžete spolehnout i jako na klasickou krycí plachtu.