Adrenalinové ferraty: Vyrazit na ně, nebo radši ne?

 Business a Finance 
07. září 2018 14:45 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Vysokohorská turistika se těší veliké oblibě archiv
Jestliže ještě před deseti lety toužili všichni po dovolené pod slunečníkem u moře, s nástupem propagace aktivního životního stylu se obrátila pozornost turistů k horám. Vysokohorská turistika se těší veliké oblibě a ferraty, neboli zajištěné cesty, patří k vrcholným adrenalinovým zážitkům z dovolené. Proč jsou ferraty tak oblíbené a jak po nich lézt bezpečně?

Ferraty jsou alternativou k vysokohorské turistice a horolezectví

Téměř by se dalo říct, že co Čech, to ferratista. Což je skutečně s podivem vzhledem k tomu, že u nás najdete jen pár ferratek v Děčíně, Semilech a Bechyni. O to raději ale Češi vyrážeji na ferraty do Rakouska a Itálie. Oblíbeným cílem českých ferratistů jsou především ferraty v okolí rakouského Halstatttu a italského jezera Lago di Garda, na které vyráží od jara do podzimu.

Popularitu si ferraty získaly především díky tomu, že se jedná o jakýsi kompromis mezi obyčejnou vysokohorskou turistikou a náročným horolezectví. Pohyb po skále vám na nich usnadňují fixní ocelová lana, kterých se držíte, a navrtané železné stupy a žebříky. Poměrně velká část ferrat zahrnuje také atraktivní a vzrušující prvky jako visuté lanové můstky.

Dalo by se tedy říct, že pokud někoho nebaví šlapání po horách a neodváží se navázat na horolezecké lano, ale rád by si dopřál dávku adrenalinu, vyrazí na ferratu.


Na co si dát na ferratách pozor?

Na fotkách vypadá lezení po ferratách jako idylka. Turisté připnutí k ocelovému lano se šťastně usmívají a mávají do čočky fotoaparátu, za nimi se rozprostírají scenérie jako vystřihnuté z přírodopisného dokumentu a všechno vypadá velice jednoduše. Opak je ovšem pravdou. Pořád se totiž jedná o náročnou aktivitu provozovanou v přírodě. Pokud se na ferratu vydáváte, neměli byste tak činit nazdařbůh bez důkladného prozkoumání předpovědí počasí, ferraty samotné, potřebného vybavení a patřičné fyzické kondice. Na ferratách se totiž často stávají vážné a těžké úrazy, a to především z důvodu podcenění některého z rizik.

Patero pro to, abyste si ferratu užili a ve zdraví dorazili domů

1. Sledujte předpověď počasí a nepodceňte včasný nástup

V horách se počasí mění každou chvíli. Spoléhat na dva starou předpověď je proto nesmysl. Vždy se proto večer před plánovanou túrou na ferratě podívejte, jaké hlásí na další den počasí. Počítejte s tím, že hezké počasí bývá v horách především dopoledne, a také s tím, že se vzrůstající popularitou ferrat se často stojí na jejich začátku doslova fronty. Lepší je vyrazit na ferratu v týdnu a dvakrát to platí u těch opravdu oblíbených. A pokud vás překvapí na ferratě bouřka, pokuste se dostat co nejdál od ocelových částí ferraty, které přitahují blesky.

2. Nepřeceňte fyzickou kondici účastníků zájezdu

Předem si prostudujte, jak je ferrata obtížná na stupnici od A do E, jak je dlouhá, kolik obsahuje těžších úseků a jak se z ní dostanete dolů. Počítejte s tím, že řídit se musíte podle fyzické kondice nejslabšího člena týmu. Ferraty obtížnosti A a B pravděpodobně zvládnou ještě bez větších obtíží i naprostí začátečníci, ale už u céčkových ferrat mohou nastat problémy. Z toho důvodu si zkušení ferratisté berou na těžší ferraty dojišťovací lano.

3. Vezměte si opravdu všechno potřebné vybavení

Na fotkách z ferrat můžete často vidět z bezpečnostního hlediska neskutečné věci. Souvisí to s tím, že se na ferraty vydávají naprosto nezkušení turisté, kteří si vůbec neuvědomují rizika úrazu. Právě ferraty ale patří mezi nejrizikovější sporty, co se týče vážnosti úrazů. Z toho důvodu byste bez obligátního sedacího úvazku, ferratové brzdy neboli tlumiče pádu s karabinami, rukavic a vhodné obuvi měli být vybavení také horolezeckou helmoua prsním úvazkem propojeným se sedacím úvazkem.

4. Sjednejte si dostatečné cestovní pojištění

Mezi nejčastější úrazy na ferratách patří úrazy způsobené padajícím kamením a samotnými pády ferratistů. Možná tomu nebudete chtít věřit, ale na ferratách se stávají těžší úrazy než v horolezectví. Souvisí to totiž s délkou pádů, které bývají na ferratách mnohem kratší a intenzivnější než při lezení na skále, a také s tím, že helmy ferratisté často považují za přežitek. Vzhledem k tomu, že se tyto úrazy stávají v exponovaném terénu, bývá nutné povolat k záchraně postiženého vrtulník, který často následuje minimálně ošetření nebo i pobyt v nemocnici. Bez jednorázového cestovního pojištění byste proto neměli na ferraty ani pomyslet. Ověřte si ovšem předem, jakým způsobem vaše pojišťovna ferraty posuzuje a jestli nebudete potřebovat připojištění pro adrenalinové sporty.

5. Naplánujte celou túru pečlivě

Není nic horšího, než když uprostřed ferraty zjistíte, že vám došla voda a vy máte před sebou ještě několik hodin pohybu po skále ve sluneční výhni, nebo se začíná stmívat a vy jste si zapomněli čelní svítilnu. Vždy byste měli dopředu vědět, kolik času vám lezení ferraty má zabrat a jak na tom skutečně jste, abyste věděli, zda si můžete dovolit být pomalí, nebo byste naopak měli zrychlit. Nezapomeňte si proto vzít dostatek tekutin a jídla, a alespoň bundu proti větru a dešti a čelovku. A v případě, že vyrážíte z horské chaty, napište do knihy na chatě, kdy a kam vyrážíte a kdy předpokládáte návrat, aby chatař případně mohl zburcovat horskou službu, když se nevrátíte. V horách totiž často nebývá telefonní signál, abyste si pomoc mohli přivolat sami.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky