Jak zateplit dům?
Proč zateplovat?
- Ušetříte nákladyna energie
- V zimě doma udržíte teplo, v létě se místnosti nepřehřejí
- Vyvarujete se tepelným a akustickým mostůmi plísním
- Bez zateplení vám naopak uniká až čtvrtina tepla z domova
Zateplujte rovnou
Ať už řešíte stavbu nebo rekonstrukci, myslete rovnou i na zateplení domu, které za vás vyřeší spoustu problémů. Především tím zamezíte nežádoucím únikům tepla. I když si myslíte, že vám teplo nemizí, jste na omylu. Uniká vždy, i přes dobře zvolené materiály, jen se nikdy přesně neví kolik. Tepelné ztráty jsou způsobeny nejen, když zateplení chybí, ale i v případě, že není udělané správně.
Zateplení fasády
Pokud plánujete provést vnější izolaci na své fasádě, zvolte opravdu kvalitní stavební materiál, který nabízí více funkcí najednou. Mezi takové se dnes řadí i tzv. kamenná vlna. Ta nabízí tepelnou ochranu, protihlukové i protipožární bezpečnostní vlastnosti. Jedná se totiž o nehořlavý materiál, který v případě požáru zabrání rozšiřování ohně v domě. Zároveň zachovává prodyšnost stěn, což by mělo jinak za následek vlhkost stěn a tvorbu plísní.
Zateplení střechy
Možná přemýšlíte pouze o horním zateplení střechy, které také dokáže výrazně vyřešit nežádoucí úniky tepla. Odborníci se dnes specializují jak na rovné, tak na šikmé izolace střech. Vyberte si mezikrokevní a podkrokevní zateplení, které je vhodným řešením pro další izolaci a zamezení únikům tepla. Existuje i nadkrokevní zateplení, při kterém ušetříte prostor v interiéru, který by jinak zaplnila izolace. Výhodou je, že jednotlivé způsoby můžete také kombinovat.
Porovnávejte veškeré náklady
Náklady na zateplení nejsou úplně malé. Je důležité vybírat nejen kvalitní stavební materiál, ale – pokud neplánujete zateplení provést sami – i firmu. Snaha za každou cenu ušetřit za levnější materiál nebo rychleji odvedenou práci se vám ale nemusí vyplatit. Tudy cesta ke kvalitě nikdy nevede. I to se může obrátit proti vám a stavba nebo rekonstrukce se vám nakonec prodraží.
Nechte si poradit
Nemusíte být na všechno sami. Obraťte se na projektanta nebo jiného odborníka, který vám poradí, jaké materiály použít nebo jaký typ zateplení je vhodný pro konkrétní řešení vaší stavby, či rekonstrukce. Přečtět si článek, který poradí, jakou zvolit tloušťku izolace,
Počítejte s rezervami
V každém případě je lepší počítat i s menší finanční rezervou. Buďte připraveni, protože nikdy nevíte, co se může během realizace přihodit. Zároveň je dobré se připravit i na to, že se může cokoliv zdržet, stanovte si proto časovou rezervu. Neplánujte práci na poslední chvílipřed zimou s vidinou, že ušetříte za energie. V zimním období je větší vlhkost, a proto se mohou materiály snadněji poničit.
Dnes existuje spoustu možností v oblasti zateplování. Od izolace střech, přes fasády, až po podlahy. Nikdy nic neuspěchejte a volte i vhodné období pro zateplování. Vše důkladně plánujte. Nebuďte na to sami a domluvte si konzultaci s odborníkem.