Jaké jsou příznaky zánětu močových cest a jak zánět řešit?
Cystitida neboli zánět močových cest je obvykle ženská a docela běžná choroba. Prvními příznaky jsou mírné pálivé pocity při průchodu moči. Vzniká častější potřeba jít na toaletu (i když pijete jen velmi málo), ale jen stěží vyčůráte několik kapek. To je doprovázeno silným pálením a bolestí v oblasti močové trubice.
Ačkoli se příznaky mohou zdát neškodné, bohužel mohou vést k dalším zdravotním komplikacím. Ale nejen z tohoto důvodu je nelze podceňovat. Zanedbání infekce hrozí opakujícím se zánětem ledvin (což může vést k jejich selhání) nebo reprodukčních orgánů. Je proto vhodné vyhledat lékaře, zejména pokud se v moči objeví i kapky krve.
Zánět močového měchýře - příčiny
Ženy trpí infekcemi močových cest několikrát častěji než muži. Anatomie nás k tomu předurčuje. Močová trubice u žen je mnohem kratší (4-5 cm dlouhá) než u mužů (15-20 cm) a navíc přímo sousedí s vaginálním otvorem a řitním otvorem, kde je mnoho mikroorganismů. A i když jsou neškodné ve svém přirozeném prostředí, mohou způsobit zánět, když se přesunou do močových cest.
Příčinou problémů mohou být mimo jiné Chlamydie, kapavka, stafylokok. Většina infekcí močových cest je však způsobena bakterií Escherichia coli, která přirozeně žije v zažívacím systému, se nachází ve stolici, v anální oblasti. Když bakterie vstoupí do okolí konečníku, rychle migrují do močové trubice, kde se množí. Krátce nato migrují do močového měchýře a přilnou k jeho stěnám, což způsobuje zánět. Pokud není ošetření včasné, mohou se dostat přes močovod do ledvin.
[:google:]
V několika procentech případů jsou příčinou infekce močových cest jiné mikroby, a pak často dochází k dalším nepravidelnostem v močovém traktu, což vede k rozvoji infekce. Nejčastěji se jedná o překážku normálního odtoku moči z ledvin (obvykle způsobeného ledvinovými kameny) nebo močového měchýře (u mužů je to nejčastěji onemocnění prostaty, tj. Prostaty a u žen - abnormality reprodukčních orgánů), přítomnost katétru v močovém měchýři nebo jiné závažné onemocnění (např. Diabetes). Zánět močových cest se může objevit po porodu nebo při menopauze, při těhotenství, jako důsledek nachlazení, atd.
Jak zánět řešit?
- Jakmile cítíte nepříjemné příznaky, začněte jednat, abyste zabránili šíření infekce.
- Pijte nejméně 3 litry tekutiny denně, abyste urychlili vylučování bakterií z močových cest. Nejlepší je minerálka. Můžete také přidat citronovou šťávu nebo pít černý rybíz, granátové jablko, ostružinové nebo brusinkové šťávy - obsahují vitamín C, který inhibuje bakteriální růst. Vyvarujte se kávy, černého čaje a alkoholu, protože dráždí močový měchýř.
- Podpořte se bylinkami - mohou to být připravené směsi nebo směsi kopřivy, pampelišky nebo macešky. Tyto čaje mají diuretický účinek a snižují příznaky infekce. V lékárně najdete také bylinné tablety.
- Zahřívejte se - je nejlepší si vlézt pod přikrývku a položit elektrický polštář nebo láhev s horkou vodou na spodní část břicha a spodní část zad. Teplo zlepšuje přísun krve do sliznic, což urychluje léčbu.
- Pokud po 2 dnech domácí léčby onemocnění nezmizí, zejména pokud máte horečku, nevolnost a zvracení, bolest v oblasti ledvin, všimnete si krve v moči nebo hnisavého výtoku, nezapomeňte navštívit lékaře (především pokud jste těhotná). Bude nutné provést analýzu moči s kulturou.