Kdy děti skutečně potřebují rovnátka a kolik to bude stát?
Po rovnátkách v současné době sahá mnohem více dospělých, kteří se pro ně rozhodnou především z estetických důvodů. Důvody pro nasazení rovnátek u dětí jsou však spíše zdravotní. Hlavním důvodem bývá nedostatečná ústní hygiena, kvůli které se u dětí často objevují kazy. Dále pak křivý skus může zavinit špatnou výslovnost nebo potíže s jídlem, rychlé obrušování zubů i jejich padání.
Nedá se obecně říci, v kolika letech je vhodné pro rovnátka jít. S tím vám nejlépe poradí váš zubař, který vás v případě potřeby pošle ke specialistovi. Ten také zvolí nejlepší způsob léčby. Obecnou praxí však je, že fixní rovnátka se nasazují až ve chvíli, kdy má dítě prořezané všechny stálé zuby. Zásadní je však i to, jestli si umí dítě správně čistit zuby.
Pokud tedy nechcete dítě stresovat nošením rovnátek, můžete počkat zhruba do doby, až bude mít vyrostlé druhé zuby. To obvykle bývá mezi 11 a 13 rokem. Některé vady je však potřeba řešit ještě ve chvíli, kdy zuby rostou. Pokud ortodontista zjistí, že má dítě zákus řezáků, je potřeba rovnátka nasadit hned.
Jaká rovnátka zvolit?
Ortodontista bude pravděpodobně vybírat mezi dvěma typy rovnátek: snímacími a fixními. Pojďme se podívat, jak se od sebe liší.
Snímací rovnátka
Jednodušší snímací rovnátka jsou o něco levnější. Často se však používají k rovnání jednodušších vad, nebo jako předléčba. Kromě toho také musíte počítat s tím, že jejich účinnost není stejná jako u fixních rovnátek. Aby byla léčba úspěšná, je potřeba, aby dítě rovnátka nosilo poctivě a po co nejdelší část dne.
Snazší je s nimi zubní hygiena, protože při čištění zubů nepřekáží drátek ani zámečky. Odpadá i omezování v jídle, protože se rovnátka před jídlem sundávají.
Fixní rovnátka
Fixní rovnátka vyjdou podstatně dráž než snímací aparátky, ale je nutné podotknout, že jsou mnohem účinnější. Fixní rovnátka se na zuby připevní napevno pomocí zámečků, zuby se tedy rovnají nepřetržitě 24 hodin denně.
Jejich nevýhodou je poměrně velká nápadnost a bolestivost, proto je děti nerady nosí. Typů rovnátek je však víc,méně nápadná jsou keramická rovnátka nebo dokonce lingvální rovnátka, která nejsou vidět v ústech vůbec. Připevňují se totiž na zadní stranu zubů.
Neviditelná rovnátka
Možná jste už slyšeli o neviditelných rovnátkách, která si často vybírají dospělí pacienti k rovnání zubů. Jejich výhodou je bezbolestnost a také diskrétnost. Účinnost rovnátek je však dána tím, jak pravidelně a disciplinovaně se nosí.
V dnešní době můžete taková rovnátka pořídit pro děti, musíte však dohlédnout na to, že budou rovnátka nosit alespoň 22 hodin denně. Tedy, že je budou sundávat pouze na jídlo a na čištění zubů.
Konečný výběr rovnátek pro vaše děti nechte na specialistovi, který vašim dětem připraví léčbu na míru. Všechno vám vysvětlí a naplánuje s vámi plán léčby, podle kterého se budete řídit.