RPSN není nejlepším kritériem pro výběr krátkodobé půjčky

Poskytovatelé půjček jsou ze zákona povinni uvádět RPSN bez výjimky
04. února 2019 16:58 / Archiv
Většina článků, které radí s výběrem správné půjčky, neustále zdůrazňují RPSN. Do určité míry mají pravdu, protože se opravdu jedná o jeden z nejdůležitějších údajů vyjadřující celkovou výhodnost půjčky. Výjimku představují krátkodobé půjčky, kde jsou důležitější spíše jiná kritéria.

Poskytovatelé půjček jsou ze zákona povinni uvádět RPSN bez výjimky u každé nabídky na půjčku, ať už se jedná o milionové nebo jen několikatisícové částky. Stalo se tak kvůli požadavku na vyšší ochranu spotřebitelů, kteří příliš často dopláceli na úmyslně neúplné informace o půjčkách. RPSN bylo proto zavedeno, aby bylo možné jednoduše a objektivně porovnat více půjček mezi sebou.

RPSN – kdy má význam?

Vybíráte-li si běžnou spotřebitelskou půjčku, stačí se podívat na RPSN, a hned víte, která z nabídek je nejlevnější. RPSN totiž zahrnuje celkové náklady (úroková sazba i veškeré poplatky související s půjčkou) vyjádřené jako roční procentní podíl z celkové výše úvěru. Při porovnávání dlouhodobých půjček a hypoték, u nichž se doba splatnosti pohybuje v řádu let, to má smysl. Má ale RPSN význam u krátkodobých půjček, jejichž splatnost trvá pouze pár dní či týdnů?
 
Nikoliv. RPSN u půjček krátkou splatností nemá RPSN téměř žádnou vypovídající hodnotu. V jejich případě si poskytovatele neúčtují úrokovou sazbu, protože to jednoduše nemá smysl, nýbrž jednorázový poplatek za poskytnutí půjčky. U půjčky, která je splacena za 30 dní, je porovnávání roční úrokové sazby, nerelevantní. Navíc v tomto případě RPSN dosahuje i tisícových hodnot, což na první pohled působí demotivačně.
 
Pro jednoduchý příklad sáhneme do skutečného života. Představte si, že své kamarádce půjčíte 1000 Kč před výplatou. Peníze vám vrátí a navíc přihodí 50 Kč jako poděkování. RPSN v takovém případě činí 1 340 %. Zní to šíleně, že? Zkuste si porovnat krátkodobé půjčky online na stránkách online srovnávače Úspory.cz a výslednými čísly budete překvapení úplně stejně.

Při porovnání krátkodobých půjček sledujte jiná kritéria

RPSN musí být součástí nabídky každé půjčky, i kdyby mělo jít o půjčku ve výši 500 Kč. To ničemu nevadí. Při výběru krátkodobé půjčky se zaměřte na vypovídající kritéria. Rozdíl mezi krátkodobými půjčkami je ohromný a vyplatí si najít tu nejvýhodnější. S porovnáním a výběrem vám pomohou různé internetové porovnávače online jako již zmiňované Úspory.cz nebo Půjčky.cz.

Kritéria důležitá při výběru krátkodobé půjčky:

●     Rozdíl mezi částkou, kterou si půjčíte, a kterou nakonec zaplatíte.
●     Výše poplatku za poskytnutí půjčky – někdy může jít desítky, jindy o stovky korun i v případě stejné částky.
●     Maximální výše půjčky.
●     Maximální doba splatnosti.
●     Za jakých podmínek a za kolik lze prodloužit krátkodobou půjčku.
●     Lze půjčku splatit dříve a za jakých podmínek. Je předčasné splacení zdarma nebo ne?
●     Jak dlouho trvá vyřízení půjčky. Kdy peníze obdržíte na svůj účet.
●     Jaké vám hrozí sankční podmínky, když splátku uhradíte po termínu splatnosti.
 
ZÁVĚREČNÝ TIP: Velkou roli při výběru krátkodobé půjčky hraje také důvěryhodnost poskytovatele půjčky. Předem si poskytovatele ověřte a zjistěte si, zda s jeho službami byli lidé spokojeni nebo před nimi naopak varují.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, skonala náhle manželovi v náručí

Styl

Pocení se v létě nevyhnete, ale můžete ho výrazně zmírnit

Dům a zahrada

Zavařujte v troubě, myčce, mikrovlnce. Je to jednodušší, než se zdá