Bojujete s financemi, protože máte malé děti? Zkuste šetřit jinak!
Sice se dávky v mateřství a rodičovství postupně zvyšují, ale i tak bývá velmi těžké s rodinnými penězi vyjít. Jestli máte pocit, že šetříte na všem, na čem se dá, a že víc to už nejde, zkuste naše tipy na trochu jiné šetření, inspirujte se k dalším úsporám, aniž byste museli snižovat kvalitu.
Úspory hledejte nejen v cenách
Ušetřit levnějšími nákupy výhodnějších energií, levnějšího internetového připojení a mobilních tarifů, výprodejového zboží, potravin v cenových akcích, to je velmi důležité. Jde o úspěšnou strategii, která nese poměrně dobré výsledky.
Vždy se vyplatí použít srovnávač cen energií, cen zboží nebo mobilních tarifů, vyhledávač slevových kuponů, chargebackové portály, kde dostanete část nákupní ceny zpět, nebo i srovnání běžných účtů, kde se rychle dozvíte, u které banky nemusíte dát za vedení a používání běžného účtu ani korunu. Na konci měsíce máte díky tomu ušetřeny stovky až tisíce korun.
Ale pokud to nestačí, je na čase změnit sortiment nakupovaných věcí a potravin. Za jídlo totiž dáme druhou nejvyšší měsíční položku ihned po výdajích na bydlení. Také nákupy oděvů a obuvi umějí s bankovním účtem nehezky zamávat. Je ovšem čas vyšší úspory při zachování nebo i zvýšení kvality!
Kupovat jiné jídlo neznamená klesat s kvalitou. Právě naopak!
Kdo chce ušetřit na jídle výrazněji než jen tím, co nabídnou slevové letáky různých supermarketů, musí se poohlédnout po jiném sortimentu, než kupoval doposud. Kouzlo úspor tkví v tomto případě v kupování základních surovin, základních potravin, které neprošly vyšším průmyslovým zpracováním.
Místo hotové pomazánky nebo salátu kupte jen suroviny, ze kterých se dá stejná nebo podobná pomazánka vyrobit doma. Místo dětských tvarohových krémů, hotových pudinků a mléčné rýže pořiďte jen suroviny na jejich přípravu. Místo jahodové marmelády kupte začátkem léta větší množství jahod v samosběru a marmeládu si vyrobte doma, do zásoby na celý rok. Stejně to můžete udělat s okurkami, rajčaty nebo například s mletým masem. Stačí si koupit maso v celku a semlít si jej až doma.
Ano, v kuchyni je pak nutné věnovat přípravě jídla mnohem více času a úsilí. Ale odměnou vám bude jednak vyšší kvalita pokrmů, protože budete ušetřeni všech zbytečných éček a všemožných náhražek, jednak dobrý pocit z výsledků své práce, ale také spousta ušetřených peněz, které budete moci využít jinak než na nákup průmyslově zpracovaných jídel. Právě polotovary a hotové výrobky jsou totiž tím nejdražším.
Jedna výjimka tu ale je. U dětských pokrmů ve skleničkách se spolehněte na jejich výrobce a raději kupujte hotové skleničky s dětskou výživou. Proč? Důvod je jednoduchý: výrobci dětské výživy musejí zpracovat bio suroviny, které splňují přísná kriteria nízkého obsahu škodlivých látek. Jenže takové suroviny se v supermarketech hledají jen stěží. Doma nejmenším dětem připravujte pouze zeleninu ze zahrádky nebo maso z domácího chovu, nikdy to, co jste pořídili v supermarketu.
Zapojte recyklaci
Nemáme na mysli recyklaci odpadu na plasty, papír, kov, elektro nebo bio materiál. Ta už je dnes samozřejmostí. Ale stále ještě neumíme využít každou věc v domácnosti do její poslední kapky. Zvykli jsme si na konzumní život, a tak málokdo z nás ví třeba to, že nejlepší hadry na úklid jsou ze starých triček, která nastříháme, navrstvíme a prošijeme entlovacím stehem.
Více typů k důsledné domácí recyklaci najdete na stránkách kohokoliv, kdo se zabývá minimalismem nebo principem Zero Waste (nulový odpad). Nejen nakupování bez obalu patří k chytrému šetření, kdy si jdete se svými obaly do prodejny, takže nakoupíte jen náhradní náplň a mnohem levněji. K Zero Waste patří i vymýšlení nových receptů ze zbytků jídel, případně pátrání po inspiraci na internetu. Vždycky se dá vykouzlit něco zajímavého, klidně pomazánka na veku ze zbylé bramborové kaše od oběda.
K velkým úsporám se dopracujete i recyklací dětských plín, tedy použitím plen látkových, které se používají opakovaně. Zde jsou vyšší jen počáteční náklady na jejich pořízení, pak už jejich používání stojí jen provoz pračky. Za cirka tři roky, co děti plíny v průměru používají, jde o desetitisícové úspory.
Nebojte se second handu a bazaru, hlavně u oblečení pro děti!
Děti ze všeho rychle vyrostou. V růstovém spurtu nemají jednu velikost oblečení ani dva měsíce. A jistě se shodneme na tom, že kupovat triko za dvě stovky proto, aby si ho dítě obléklo všehovšudy desetkrát, to se opravdu nevyplatí. Děti do čtyř let své oblečení ani pořádně neunosí, nezničí, snad s výjimkou tepláčků a legínek, které bývají na kolínkách ošoupanější.
V bazaru či v second handu každopádně koupíte oblečení pro nejmenší děti ve skvělém stavu. Když nebudete své okolí informovat o tom, že jde o bazarový nákup, tak to nikdo nepozná. Skvěle se rozjely i prodeje použitého oblečení přes internet, kdy si maminky posílají balíčky s oblečením po svých dětech. I s poštovným totiž vyjde nákup velmi levně.
Víte, jestli máte nárok na dávky nebo pomoc z nějakého grantu?
Spousta rodin s malými dětmi patří k nízkopříjmovým domácnostem právě proto, že peněžitá pomoc v mateřství a zejména rodičovský příspěvek nezajistí dostatečnou výši příjmů. Náklady domácností s dětmi navíc rapidně rostou. Ale málokdo má přehled o tom, zda by pro něj nebyla k mání nějaká dávka nebo pomoc z podpůrného grantu.
Na městských úřadech však najdete sociální pracovníky, kteří tento přehled mají a jsou povinní vám jej zprostředkovat. Sdělí vám, na jakou pomoc od státu máte nárok a jak o ni požádat, také jestli je v okolí nějaký program podpory pro rodiny s dětmi a podobně. Rozhodně se za nimi zastavte.