Vybíráte nebankovní půjčku? Nezapomeňte dodržovat zásady bezpečného půjčování!
Bankovní, ale i nebankovní půjčka může totiž ve vaší situaci nadělat ve finále více škody než užitku, a to určitě nechcete.
Nejdůležitější je, abyste si nejprve osvojili základní zásady, kterými se musíte při sjednání každé půjčky řídit. Jedině tak si totiž vyberete takový finanční produkt, který pro vás bude nejvýhodnější a především bezpečný.
1. Opravdu si peníze potřebujete půjčit?
Ještě před tím, než se pro nějaký finanční produkt rozhodnete, se sami sebe zeptejte, zdali peníze z půjčky opravdu nutně potřebujete. Zamyslete se nad tím, jestli zaplacení výdajů, na které půjčené finance potřebujete, nepočká do dalšího měsíce, až budete mít po výplatě a tím pádem k dispozici větší finanční obnos. Úvěr vám sice rychle a jednoduše poskytne dostatek peněz, díky kterým své výdaje uhradíte, ale budete ho splácet několik měsíců, což by mohlo váš finanční rozpočet ještě více zatížit.
2. Půjčky si mezi sebou nejprve porovnejte
Abyste získali nejvýhodnější produkt, nejprve si veškeré nabídky, které dostanete, mezi sebou porovnejte. Nesáhněte hned po první půjčce, jelikož pro vás nemusí být tou nejvýhodnější. Při porovnání výhodnosti půjček je nejdůležitější posuzovat výši RPSN neboli roční procentní sazby nákladů. Tento údaj v sobě totiž zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i veškeré poplatky, které jsou s úvěrem spojené.
3. Máte dostatek peněz na měsíční splátky?
Peníze, které si půjčíte, musíte mít z čeho splácet. Existují sice půjčky bez doložení příjmů, u kterých finanční společnost vaši bonitu neposuzuje tak přísně, takže máte šanci peníze získat i v případě, že vaše finanční situace není příliš příznivá. Pro získání úvěru stačí pouze výpis z vašeho bankovního účtu, ze kterého bude patrné, jestli budete schopni bez problému dluh splatit. Jste to ale pouze vy, kdo se dostane do problémů v případě, že nebudete splácet podle podmínek uvedených ve smlouvě.
4. Jsou pro vás podmínky úvěru výhodné?
Každá bankovní i nebankovní instituce má u svých půjček jiné podmínky. U některých jich je méně a u některých naopak více, vždy se s nimi ale musíte nejprve seznámit, abyste si v budoucnu nezpůsobili nepříjemnosti. K tomu by mohlo dojít například v případě, že byste váš dluh chtěli splatit dříve, nebo si naopak dobu splatnosti chtěli prodloužit a váš poskytovatel by vám to umožnil pouze za poplatek.
5. Přečtěte si smlouvu
S předchozím bodem úzce souvisí také smlouva, jelikož je jediným zdrojem informací o podmínkách půjčky, na který se můžete skutečně spolehnout. Před samotným podpisem si proto smlouvu klidně i vícekrát přečtěte, abyste si byli jisti, že každému bodu, který je v ní uveden, rozumíte. Pokud některé informaci nerozumíte, nechte si ji od vašeho poskytovatele vysvětlit a teprve pak smlouvu o půjčce podepište.