Čeští turisté si oblíbili platbu kartou, ve využívání platebních karet v cizině ale mají mezery

Banky dnes nabízejí velmi vysoké zabezpečení platebních karet vůči zneužití
05. srpna 2019 16:30 / archiv
Pro dvě třetiny českých turistů je naprosto běžné platit na dovolené platební kartou, vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Jak bezpečně využívat bezhotovostní platby na dovolené? A proč si dát pozor na konverzi měn DCC?

Ačkoliv se platby platební kartou těší u českých turistů velké oblibě, třetina turistů se kartou platit obává. Strach vzbuzuje především zamítnutí platby. Zlatou střední cestou pro platby na dovolené je proto kombinace hotovosti v místní měně a platební karty. Vhodné je mít také rezervní hotovost v eurech či dolarech, která je celosvětově lehce směnitelná. S požadavkem na výměnu českých korun by totiž turista ve vzdálených destinacích příliš nepořídil.

Do zahraničí volte platební kartu s nižším finančním obnosem

Podle průzkumu České bankovní asociace volí Češi pro platby v zahraničí platební kartu, kterou běžně užívají doma. Tyto platební karty jsou zpravidla vázány na běžný účet. Bohužel častým nešvarem je skutečnost, že právě na běžném účtu má mnoho osob své celoživotní úspory.

Tento způsob uložení financí ale představuje bezpečnostní riziko, neboť základní bezpečností pravidlo nabádá k diverzifikaci portfolia. Klient by proto neměl mít veškeré své úspory uložené na běžném účtu, ke kterému je vystavena platební karta.

V ideálním případě je vhodné mít životní úspory na více spořicích účtech a k běžným platbám využívat bankovní účet s nižším obnosem financí, které postačují pro běžné výdaje. Navíc platební karty s nižší finanční částkou uživatele méně stresují a menší obnos snižuje ztráty v případě zneužití platební karty.

Na dovolené lze využít i kreditní kartu

Banky dnes nabízejí velmi vysoké zabezpečení platebních karet vůči zneužití i garanci za neoprávněné platby. Z tohoto důvodu není důvod k obavám využívání kreditní karty. Navíc každá kreditní karta má nastaven přísnější kontrolní mechanismus vůči zneužití, než je tomu v případě debetních karet. Banky si tím jednoduše chrání své finance, neboť kreditní karta představuje pro klienta půjčku.

Kreditní karty jsou běžně akceptovány v západní a střední Evropě, Severní Americe a Asii. Klient by však neměl zapomínat, že čerpání financí umožňuje sjednaná půjčka, a proto vypůjčené finance je nutné vždy splatit.

Pozor na dynamickou konverzi měn DCC

Při platbách kartou v zahraniční si dejte pozor na konverzi měn, známou jako DCC (Dynamic Currency Conversion). Tato služba umožňuje zahraniční platbu v domácí měně klienta. Stinnou stránkou je nevýhodný směnný kurz. Vždy je lepší akceptovat zahraniční měnu a následný výpočet kurzu, který stanoví klientova domácí banka. Přestože by obchodníci měli upozorňovat na konverzi měny, často tak nečiní a automaticky zadávají zákazníkovi přepočet na jeho domácí měnu. 

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Pro úspěch fotky na Instagramu je nutné zvolit správný popisek a pózu. Víte, co mezi celebritami opravdu...

Styl

Chcete mít co nejdéle dobrý zrak? Částečně to můžete ovlivnit i sami

Dům a zahrada

Kotoučová pila je dobrý pomocník, dodržujte ale zásady bezpečnosti

1. Veronika Freimanová se stárnutí nebojí a ani se mu nebrání. Botox by jí zničil profesi

2. Finále soutěže Muž roku 2019 se blíží! Klára Doležalová v šatech jako z pohádky

3. Metallica daruje českým dětem 72 000 školních obědů za téměř 1,8 milionu korun!

4. Designérka Eva Lhotová zaujala masážními koberci

5. Hollywoodská hvězda Anne Heche ukázala svoji chatu