Interiér v minimalistickém stylu
Minimalistický styl diktuje minimum nezbytně nutného vybavení. Bez nadbytečného nábytku a dekoračních kousků interiér působí vzdušněji a prostorněji. Veškeré vybavení je vybíráno s důrazem na jeho účelnost.Nezapomeňte také myslet na dostatek úložných prostor, kam ukryjete vše, co nemusíte mít denně na očích.
Minimalistické materiálové a barevné schema
Začněte pěkně od podlahy, kde materiálem první volby bude masívní dřevo, případně jeho kvalitní napodobenina. Ideální je jedním povrchem sjednotit celou plochu bytu tak, aby jednotlivé místnosti na sebe plynule vizuálně navazovaly. V minimalisticky vybaveném interiéru rozhodně počítejte i s kovem, sklem a kůží,samostatnou kapitolou jsou pak plasty a luxusní syntetické materiály nové generace, jako je například corian. Aby interiér nepůsobil příliš chladným a strohým dojmem, je vhodné všechny výše zmíněné materiály mezi sebou kombinovat a pracovat s jejich různými texturami.
Minimalistická barevnost
Asi není velkým překvapením, že minimalistickou barvou první volby je bílá– navozuje pocit čistoty, klidu a podpoří otevřenost prostoru. Ve striktně minimalistických interiérech bychom se pak setkali již pouze s kontrastní černou, doplněnou o stříbřité odlesky kovových prvků. Minimalismus však rozšiřuje svou barevnou paletu a obrací se také k jemným neutrálům, především k odstínům šedé a béžové. Dejte si také pozor na vizuální chaos a kombinujte v interiéru maximálně tři barvy.
Do minimalistického interiéru si pořiďte skutečně jen tu nejnutnější nábytkovou výbavu. Při jejím výběru rozhodně lpěte na kvalitě a čistém designu. U čalouněného nábytku volte kožený nebo jednobarevný textilní potah, vzory jsou zde tabu. Zbývá ještě zmínit otázku ukládání. Ideální volbou jsou na míru vybudované úložné prostory.Vestavěný nábytek volte v takovém designu, který co nejvíce splyne s okolními stěnami a tím pádem nenaruší čistotu stylu.
Dekorace a doplňky? Ano, ale s mírou
Při rozhodování o tom, co nechat na očích a co raději schovat, se opět řiďte pravidlem účelnosti. Omezené množství jednoduchých textilií (polštáře na pohovce, pléd pro zahřátí, koberec u pohovky, prostírání při stolování), jedna či dvě zajímavé vázy a pár svíček, které doplní večerní atmosférické osvětlení, mají v interiéru své opodstatnění. Jeden výrazný akcent, v podobě stylového díla moderního umění, velkoformátové fotografie v jednoduchém rámunebo zajímavý umělecký solitér bohatě postačí. Osvěžujícím doplňkem interiéru jsou i rostliny.
Volte nenápadná bodová svítidla zabudovaná ve stropních podhledech, stěnách nebo vestavěných nábytkových modulech. K rozdělení místnosti na funkční zóny, nástěnná svítidla nasměrujte do míst a na předměty, které chcete zdůraznit, spodní linie nábytku olemujte LED páskou, která jej opticky nadlehčí. Kromě atmosférového osvětlení budete potřebovat i svítidla ryze praktická, jako jsou pracovní a čtecí lampy.
Jak zařídit jednotlivé místnosti v minimalistickém stylu
Tyto dvě místnosti svými požadavky na praktické uspořádání, ukládání a snadnou údržbu přímo vybízejí k tomu, abychom se při jejich řešení drželi zásad minimalistického zařizování. V obou případech chceme hladké bezespáré plochy a povrchy a maximum úložného prostoru. V kuchyni se soustřeďte na vestavěné spotřebiče. Pracovní desku můžete „potáhnout“ i na stěnu a získat tak kompaktní, snadno udržovatelný povrch. V obou případech zkuste odolat pokušení cokoli vystavovat.
V obývacím pokoji se soustřeďte na výběr kvalitní, dostatečně velké pohovky jednoduchých hranatých tvarů s neutrálním jednobarevným potahem. Inspirovat se můžete například na největším vyhledávači nábytku FAVI.cz, kde můžete filtrovat i podle stylu: https://favi.cz/produkty/kategorie/sedaci-soupravy/minimalisticky-styl.
Dále je samozřejmě žádoucí konferenční stolek. Plochu před sedačkou můžete ale také nechat volnou a použít jen několik menších odkládacích stolků. Obývák můžete doplnit ještě jedním nebo dvěma křesílky. Chcete-li zde mít i úložné prostory, zabudujte je do stěn nebo použijte hranaté bezúchytové moduly zavěšené na zdi. Na zeď umístěte i televizi. V obýváku je i místo pro jednu nebo dvě akcentní dekorace, případně jednoduchý koberec a pro oživení i pár rostlin.
Kromě postele a jednoduchých nočních stolků nic jiného v minimalistické ložnici není třeba. Máte-li možnost, zbudujte si poblíž ložnice samostatnou oddělenou šatnu, případně využijte celou jednu stěnu pro vestavěnou šatní skříň.
A co dětský pokoj?
Stačí, když pro začátek pořídíte dětem jednoduchý nábytek a neutrální výmalbu a dobře promyslíte úložné prostory. Všudypřítomné hračky a pestrobarevné knížky se stejně postarají o rozveselení dětského interiéru. Nábytek i dekorace v tomto stylu najdete na https://favi.cz/.