Sportovní brýle: Jaká je jejich role a pro které sporty jsou určeny?

Ochrana zraku je při sportu nezbytnost
24. srpna 2018 22:04 / Shutterstock
Milujete pohyb a bez sportování si nedovedete představit život? Pokud ano, rozhodně se vyplatí být při jakékoli pohybové aktivitě dokonale chráněn. Především ochrana zraku se jeví jako nezbytnost.

Pokud vás ještě stále nic nepřimělo k nákupu ochranných brýlí, jste na správné adrese. My se totiž v následujících řádcích zaměříme přesně na to, před čím vlastně mají sportovní brýle chránit. Přesvědčíme vás o tom, že aspektů nezbytnosti nákupu brýlí na sport je spousta.

Před čím chrání zrak sportovní brýle?

Škodlivých vlivů na zrak lze najít spousty, přičemž asi nejčastěji se jedná o mechanické poškození zraku. Jinými slovy, do očí může třeba při jízdě spadnout hmyz. Případně také dokáže sedřít rohovku třeba částice dřeva, kovu nebo čehokoli jiného. Jinak se ale zrak standardně chrání před škodlivým UV zářením. UVA, UVB nebo UVC záření a jiné druhy jsou pro nechráněné oko doslova devastující a mohou způsobovat i nenávratná poškození. Zapomenout nelze ani na vlivy počasí. Konkrétnější budeme u jednotlivých sportovních odvětví.

Cyklistika

Už jste někdy viděli profesionálního cyklistu bez brýlí? Možná pouze tehdy, když vyjížděl ten nejsložitější kopec v horské etapě. Jinak se o ochranu zraku cyklistů starají specifické cyklistické brýle. Vyznačují se zejména typickými aerodynamickými prvky. Tvar brýlí dokonale kopíruje hlavu a padnou i k cyklistické helmě.  

Tenis

Specifické robustnější, ale lehkou konstrukcí jsou sluneční brýle určené pro tenisty. Ti s nimi na očích zpravidla netráví celé zápasy, nicméně od nejostřejšího slunečního svitu je ochrání.

Běh

Také běžecké brýle mají aerodynamický tvar. Vybírat je lze v mnoha různých barvách i zabarvení samotných skel. Ta musí být co možná nejlehčí.

Turistika

Milujete chůzi po horách a kopcích? Aby ne, skvostné pohledy bývají tou nejsladší odměnou za všechny náročné výstupy. Turistické ochranné sluneční brýle jsou specifické, jelikož lze vybírat ze spousty modelů. Vše se odvíjí od toho, zdali jste skutečně vrcholoví sportovci, nebo jen nadšenci pro treking. 

Snowboarding a lyžování

U těchto typických zimních sportovních odvětví se setkáváme se spoustou druhů brýlí. Zcela specifické jsou ovšem tradiční lyžařské brýle s velkým hledím na gumě. Určené jsou pro rychlou jízdu v náročných podmínkách za sněžení. Vybírat lze jinak i klasické sportovní modely brýlí s čirými oranžovými či tmavými skly. Ta volíte především podle na horách často měnícího se počasí. Ze značek jsou hodně oblíbené například sportovní brýle Uvex

Rybaření

I rybaření se řadí mezi činnosti, při nichž je vhodné chránit si zrak. Optimální jsou pro tuto činnost především polarizační brýle schopné pohltit různé světelné toky, jež mohou působit nepříjemně.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Těhotná blogerka Nikol Moravcová zářila po boku pohledného staršího muže

Styl

Očista česnekem: Kde všude nám může pomoci?

Dům a zahrada

Tipy, jak si nejlépe zorganizovat pořádek v ložním prádle

1. Sandra Parmová prozradila, jaké povolání chtěla mít jako malá

2. Jan Révai přišel o další kšeft. V Krejzových ho střídá Dolanský

3. Bambas, Kopta a další hvězdy, to jsou Čtyři držitelé Ceny Thálie a nestárnoucí příběh Cyrano z...

4. Až 25 tisíc dětí nakrmil projekt Obědy pro děti za 6 let

5. Nedávno vykradená Agáta Prachařová se proti lupičům pojistila. Má nepřekonatelný sejf!

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn