Bez vysavače jako bez ruky. Jak vybrat ten nejlepší?

 Bydlení 
27. září 2018 16:45 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Výkonný vysavač je jedním z nejužitečnějších domácích spotřebičů  Shutterstock
Výkonný vysavač je jedním z nejužitečnějších domácích spotřebičů a je takřka nepostradatelný nejen pro majitele koberců, ale i do domácností s tvrdými podlahami. Oproti zametání je totiž nesrovnatelně efektivnější, rychlejší a pokud zvolíte model s výkonnou filtrací, zamezí také víření prachu v místnosti. Vybrat ten správný ale není žádný med, na trhu se to jen hemží klasickými, tyčovými, robotickými či akumulátorovými, musíte také volit mezi variantou se sáčkem či bez sáčku a vědět, co je to tř

V následujících odstavcích si proto stručně popíšeme jednotlivé typy vysavačů a dozvíte se také, co je při výběru vysavače nejdůležitější. Pokud by vás zajímaly například i informace o vzniku a historii vysavačů, oblíbená internetová encyklopedie wikipedie nabízí poměrně obsáhlý článek o vysavačích.

Typy vysavačů

Nabídka vysavačů je opravdu široká, a tak dnes není problém najít ten, který bude vyhovovat vašim potřebám. V krátkosti si tak představíme tři nejpoužívanější typy, klasické, tyčové a robotické vysavače.

Klasické vysavače

Tento typ vysavačů není třeba dlouze představovat, za svůj život se s ním setkal pravděpodobně každý. Klasický vysavač se skládá z těla vysavače a hadice, v zásadě se klasické vysavače dělí primárně na vysavače sáčkové a bezsáčkové. O výhodách a nevýhodách těchto dvou variant se můžete více dočíst v článku o klasických vysavačích, jehož součástí je i porovnání nejoblíbenějších modelů na trhu. Klasický vysavač dobře zapadne takřka do každé domácnosti, díky velkému výběru modelů různých kapacit a vlastností. Každému ale nemusí vyhovovat například skladování tohoto typu vysavače.

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače bývají oproti klasickým kompaktnější, při uklízení vysavače se totiž nemusíte zabývat hadicí. U tyčových modelů můžete vybírat mezi akumulátorovou variantou a vysavačem s připojením k elektrické síti. Výhodou akumulátorového vysavače je samozřejmě větší mobilita, kdy vás neomezuje délka šňůry. Výdrž těchto modelů ale není vždy závratná a při vybití není možné hned pokračovat ve vysávání, ale musíte počkat na nabití vysavače. Pokud vás zaujala skladnost a snadné používání tyčového vysavače, doporučujeme pročíst si pár recenzí tyčových vysavačů, díky kterým budete mít lepší přehled, co od takového přístroje můžete očekávat.

Robotické vysavače

Uklízet bez námahy by vyhovovalo každému. K tomuto snu máte napůl nakročeno, pokud si pořídíte robotický vysavač. Napůl píšeme proto, že důkladnému úklidu se jednou za čas nevyhnete ani tak. K průběžnému udržování podlahy bez hrubších nečistot nebo chlupů domácích mazlíčků je ale robotický vysavač ideální. Jeho největší výhodou je, že vás při úklidu vlastně vůbec nepotřebujete a o vysátí domu nebo bystu se postará třeba když budete zrovna v práci. K načasování úklidu poslouží funkce automatického spuštění, s orientací v prostoru zase vysavači ve většině případů pomůže navigace a množství čidel. Ne všechny modely jsou ale dostatečně výkonné na to, aby vůbec mělo jejich pořízení smysl. Zejména v tomto případě tak doporučujeme u vybraného vysavače pečlivě pročíst uživatelské recenze, které jsou na internetu běžně dostupné. Nebo se rovnou podívat na některý z testů robotických vysavačů.

Podle čeho vybírat

Ačkoliv má každý typ vysavače svá specifika, dá se říct,že existuje několik základních parametrů, kterých byste se měli při výběru jakéhokoliv vysavače držet. V první řadě si proto vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi příkonem a výkonem vysavače a proč se prvním zmíněným chlubí výrobci daleko častěji. Zaměříme se také na energetický štítek, filtraci a dozvíte se i něco o objemu vysavače, tedy jakou plochu vysavač bez problémů pokryje.

Příkon nebo výkon vysavače?

V tomto případě nastává u popisků vysavačů trochu hra se slovíčky. Většina výrobců či prodejců vám mileráda uvede příkon modelu, o sacím výkonu ale většina z nich mlčí. Proč tomu tak je? Začneme popořádku. Příkon vyjadřuje, lidově řečeno, kolik vysavač žere. Mohl by být také ukazatelem síly motoru, u vysavačů ale nejde o stěžejní hodnotu. Tou je sací výkon, který vyjadřuje sílu sání vysavače. I se silným motorem (a vysokým příkonem) totiž může být sání přístroje slabé, pokud například špatně těsní. Druhou nevýhodou, kromě toho, že na sací výkon narazíte jen zřídka, je fakt, že jej výrobci měří sami a každý jinak. Jiný výkon tak může být u sací hlavice, jiný u hubice. Nejjednodušší nápovědou tak zůstává energetický štítek, který bere v potaz jak úspornost, tak efektivitu sání vysavače, a to na kobercích i tvrdých podlahách.

Energetický štítek

Energetický štítek je nejúčinnější pomůckou při výběru vysavače. Aby to ale nebylo příliš jednoduché, najdete jej jen u modelů s připojením k elektrické síti. Akumulátorové vysavače (například tyčové či robotické) žádný štítek nemají, o to větší váhu tak mohou mít uživatelské recenze těchto spotřebičů.

Když už vysavač energetický štítek má, vyčtete z něj téměř vše potřebné. Dozvíte se, jak je spotřebič úsporný, jak dobře vysává na kobercích i tvrdých podlahách, jak je hlučný a jak efektivní je jeho filtrace. Drobná nápověda: kromě energetické třídy je ve všech případech nejlepší známka A. Pokud najdete vysavač se všemi známkami A (u energetické třídy případně i A+), máte vyhráno.

Filtrace

Důraz na filtraci se vyplatí zejména pokud trpíte dýchacími obtížemi, alergiemi, nebo máte doma malé dítě. U vysavačů s přívodní šňůrou se o účinnosti filtrace rychle dozvíte z energetického štítku, u ostatních modelů vás čeká trochu více pátrání. Pokud rádi sázíte na jistotu, doporučujeme zaměřit se na zkratky EPA či HEPA (high efficiency particulate arrestance – vysoce účinné zachytávání mikročástic). Za těmito třemi či čtyřmi písmeny najdete ještě číslo, které označuje efektivitu daného filtru. V současnosti jsou nejefektivnější používané filtry HEPA 12 a HEPA 13 (HEPA 13 zachytí až 99,95 % mikročástic). Nad nimi jsou ještě třídy HEPA 14 a ULPA 15-17, ty ale zatím na trhu nenajdete, jejich nevýhodou je totiž příliš vysoký odpor vzduchu, se kterým rostou i nároky na výkon a konstrukci vysavače. Dříve se všechny skupiny filtrů označovaly jednotně HEPA, a i dnes tak můžete narazit například na filtr s označením HEPA 10, jde ovšem o současný filtr EPA 10 s účinností 85 %.

Efektivita filtrů

Více o efektivitě filtrů naleznete v tabulce v naší fotogalerii.

Objem vysavače

Bavíme-li se o objemu sběrné nádobky (sáčku) a dosahu vysavače, je potřeba si tyto dvě hodnoty specifikovat pro každou kategorii vysavačů zvlášť. Nejrychlejší pořízení je v tomto případě s robotickými vysavači, u kterých se zpravidla od výrobce nebo prodejce dozvíte, na jak velkou plochu je vysavač určený. U ostatních vysavačů je potřeba trocha odhadování. Pokud hledáte sáčkový vysavač, počítejte s objemem sáčku 2-2,5 l na vysátí plochy do 50m2, pro plochu nad 150 m2 už je dobré volit model s objemem nad 4 l. Bezsáčkové vysavače jsou v podstatě univerzálně použitelné, jejich objem bývá 1,2 – 2 l, na větší plochu je lepší volit také vyšší objem. Oproti sáčkovému vysavači na něj ale nevznikají tak vysoké nároky, sběrnou nádobku bezsáčkových modelů byste totiž měli vysypávat po každé použití. Při pořízení vysavače s menším objemem tak může maximálně nastat situace, kdy budete muset sběrnou nádobku vysypávat i v průběhu vysávání.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda