Informace, které musíte vědět o akciovém trhu (pro začátečníky)

 Business a Finance 
25. listopadu 2022 14:08 / Komerční sdělení
📷
2 fotografie v galerii
Akcie se dělí mezi mnoho akcionářů společnosti. unsplash.com
Co jsou to akcie a akciový trh? Akcie se dělí mezi mnoho akcionářů společnosti. Tyto distribuované akcie jsou známé jako podíly a tvoří součást vlastního kapitálu nebo kapitálu společnosti. Podle Investopedie akcie znamenají, jakou část společnosti tito akcionáři ovládají, a slouží jako základ pro stanovení výše dividendy, kterou obdrží. Jaké kroky vedou k tomu, abyste se stali akcionářem? Jaký je nejlepší způsob investování do akcií? Zde přichází na řadu akciový trh. Akciový trh nefunguje vž

Stručná historie akciového trhu

Obchodování s dluhopisy probíhá v Belgii již od roku 1400, kdy byla země centrem mezinárodního obchodu. Filadelfská burza byla založena v 90. letech 17. století a byla první burzou cenných papírů ve Spojených státech. V devadesátých letech 20. století se burze dařilo po celém světě. Dnes existuje po celém světě řada burz cenných papírů, což investorům a potenciálním investorům usnadňuje získávání informací o aktuálním stavu akciového trhu.

Jak akciový trh funguje?

Čím větší je poptávka po akciích společnosti, tím vyšší je jejich cena. Investopedia dodává, že ceny na akciovém trhu se obvykle určují prostřednictvím aukce, v níž prodávající stanoví cenu a zájemce o koupi nabídne cenu, kterou je ochoten zaplatit. Když se kupující a prodávající dohodnou na platbě, dojde ke směně. Po transakci může akcionář prodat své akcie za vyšší cenu, než za jakou je zaplatil, nebo získat dividendy ze zisku společnosti.

Výše dividendy, kterou dostávají, závisí na tom, kolik akcií společnosti vlastní: čím vyšší je jejich dividenda, tím větší je jejich podíl. Pokud však firma utrpí ztrátu, nemusí tomu tak nutně být. Akcionář s obrovským podílem může také utrpět významnou ztrátu. Burza je otevřená komukoli, i když obyčejní lidé mohou vyžadovat služby obchodníka s cennými papíry.

Proč byste měli investovat do akcií

Za prvé, investování do akcií vám umožňuje vydělávat peníze, aniž byste museli řídit firmu. V závislosti na firmě se vaše investice může zdvojnásobit nebo zečtyřnásobit. Vhodné načasování nákupu akcií je zásadní, ale ne v případě, že si vyberete dobrou a renomovanou společnost. Další výhodou je, že akcie jsou levné. Jejich nákup je možný pomocí několika kliknutí na vašem zařízení.

Ti, kteří plánují investovat do akcií, se nejčastěji dívají také na trh kryptoměn. Obojí je totiž z hlediska obchodování tak trochu podobné. Obchodníci hledají správný okamžik pro vstup a výstup z trhu v závislosti na pohybu ceny. V obou případech se k tomu používají platformy. Oblíbené kryptoměnové burzy, mezi které dnes patří Coinbase, Komarek System a Gemini, vám mohou pomoci rozhodnout, do které akcie se vrhnout nebo raději vyhnout. I když byste to neměli považovat za investiční radu. Tyto platformy vám nabízejí data, jako je výkon dostupných akcií, které vám pomohou prozkoumat a rozhodnout se, které budete vlastnit. Existuje mnoho platforem, ze kterých si můžete vybrat. V případě akcií nebo kryptoměn byste měli před rozhodnutím o využití některé z platforem znovu zkontrolovat spolehlivost platforem. Člověk by měl také prozkoumat jejich vývojáře, poplatky za obchodování a bezpečnost.

Jak se akciový trh liší od krypto trhu

Zaprvé je známo, že krypto poskytuje soukromí, zatímco akcie nikoli. Můžete mít krypto adresu, aniž byste poskytli jakékoli informace o své identitě. Akciový trh funguje již téměř dvě století, zatímco krypto trh je velmi nový, existuje jen o něco déle než deset let. Pokud jde o objem obchodů, akciový trh převyšuje trh s kryptoměnami.

Akcie jsou likvidnější, protože na světovém trhu je více obchodníků s akciemi. Likvidní aktivum je aktivum, které lze rychle a snadno přeměnit na hotovost. Na druhou stranu likvidita kryptoměn závisí na typu mince. Investoři na akciovém trhu mají přístup ke zdrojům informací, což jim umožňuje dostatečný čas na rozhodnutí před nákupem. Kryptotrh je naproti tomu volatilnější. Je náchylný k neočekávaným výkyvům cen, které mohou vést k masivním výhrám, stejně jako k masivním ztrátám.

Národní a vládní instituce, jako je Komise pro cenné papíry (SEC) ve Spojených státech, dohlížejí na akcie a akciový trh a regulují je. Naproti tomu kryptoměny jsou decentralizované a nejsou regulovány vládou ani žádnou jinou agenturou. Burzy cenných papírů jsou otevřeny v pracovní době ve všední dny, ale burzy kryptoměn jsou k dispozici 24 hodin denně, každý den, a dokonce i o svátcích.

Co byste měli vědět před investováním na akciovém trhu

Jak mnoho lidí ví, investování do akcií je riskantní. Člověk by si měl udělat důkladný průzkum o podniku, do kterého hodlá investovat. Před pořízením akcií se ujistěte, že jste se seznámili s jejich finančními výkazy. Čas je skutečně podstatný, ale pokud jde o investování, měli byste věnovat čas přemýšlení a rozhodování předtím, než začnete jednat. Akcie se točí kolem finanční situace nebo ziskovosti společnosti. Jinými slovy, jakmile společnost utrpí ztrátu, investoři mohou o své peníze přijít. Při investování na akciovém trhu můžete vydělat i prodělat.

Úspěšní investoři na akciovém trhu

Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů. Podle Forbes činí jeho čisté jmění k 1. březnu 2022 114,7 miliardy USD. Buffett začal investovat do akcií, když mu bylo 11 let. Nyní vlastní prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway více než 60 firem. Dalším příkladem je nejbohatší Mexičan Carlos Slim Helu a jeho rodina, jejichž čisté jmění činí 79,4 miliardy USD. Carlos Slim Helu vlastní podíly v různých podnicích, včetně telekomunikací, těžebního průmyslu, nemovitostí a mexického stavebnictví.

Shrnutí

Akciový trh má své klady i zápory. Nejdůležitější je, aby si investoři řádně prozkoumali situaci a dali si pozor na společnost, do které investují. Jako začátečníci si před skutečným využitím akciového trhu dejte čas na to, abyste se lépe seznámili se světem podnikání. Nebojte se riskovat, pokud jste se vzdělali a dobře rozumíte danému odvětví.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí