Začíná období tmavých nocí - nejlepší části roku pro pozorování noční oblohy

 Styl 
20. října 2022 11:01 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Nejlepší části roku pro pozorování noční oblohy unsplash.com
Pohled na noční oblohu nás nejen fascinuje, ale po dlouhá tisíciletí nás také informoval, především o obdobích v roce. Dokonce jsme si na pohybech noční oblohy postavili predikci budoucnosti, které kdysi plně důvěřovali i králové. V posledních desetiletích se ale o krásu nočního nebe stále více připravujeme nesmyslným nasvěcováním obydlí, průmyslových areálů a památek. Proto kdo chce vidět na obloze více než Měsíc a pár hvězd, musí vyrazit mimo „civilizaci“.

Co potřebujete k pozorování noční oblohy, aby se přeměnilo v krásný zážitek

Jestliže se v období od října do cirka poloviny března vydáte ven na pozorování hvězd, planet a dalších útvarů na noční obloze, měli byste se na to dobře vybavit. A proč k pozorování doporučujeme právě tento čas, kdy je vlastně hodně chladno? 

Slunce totiž zapadá hlouběji pod obzor než v létě. Díky tomu jsou noci tmavší a na obloze jsou viditelné i jinak velmi slabě svítící útvary, jako Galaxie v Andromedě, Granátová hvězda nebo detaily v pruhu Mléčné dráhy. Strávíte však několik hodin v zimě, takže bez čeho se neobejdete? 

Bez teplého oblečení a hlavně teplých bot, něčeho na zub, abyste přes noc netrpěli hladem (z toho by vám totiž byla zbytečně zima), taky trochu horké kávy v cestovním hrnku, která vám pomůže nespat. Teplé nápoje v termosce a ještě velmi důležité: červené světlo, nejlépe čelovka. V Billa letáku s výlety v chladném počasí počítají, a tak tu v kategorii podzimních nápojů natrefíte třeba na hrnek na kávu s sebou. 

Kde najdete tmavá místa oblohy

Aby vůbec bylo co pozorovat, musíte odjet z města. Ovšem často i z vesnice, neboť i zde už se rozmohl nešvar světelného znečištění. Některé vísky sice vypínají na noc pouliční osvětlení, ale mnohé domy mají ve dvoře a na zahradách solární svítidla, která osvětlují vše široko daleko a hlavně po celou noc.

Jestli pojedete „naslepo“, vyhlédněte si v okolí místo, které je o něco výše položené a není zcela ohraničeno lesem. To vám otevře výhled i na ty úkazy, které se odehrávají nad obzorem. Jestliže chcete jet na jistotu, prostudujte si mapu tmavé oblohy v ČR - a vytipujte si nějaké poblíž vašeho bydliště. 

Až mapu rozkliknete, možná s hrůzou zjistíte, že budete muset jet stovky kilometrů, abyste se dostali do „tmy“. Bohužel, je to tak. Jestliže vám bude stačit výhled přímo nad hlavu, kde však nikdy nepotkáte planety, spokojit se můžete i se zalesněnou oblastí ve vašem okolí, kde právě porost alespoň trošku odfiltruje tu nejmasivnější vrstvu světelného záření.

Jak vůbec s pozorováním oblohy začít - a půjde to bez hvězdářského dalekohledu?

Začít s pozorováním noční oblohy můžete pouhým záklonem hlavy. Ve městě se dá stále ještě dobře sledovat Měsíc nebo ty nejzářivější planety a souhvězdí (Jupiter, Venuše, Saturn, Velký vůz, Orion, Cassiopeia, Perseus atd.). S orientací vám pomohou mobilní aplikace hvězdné oblohy.

Pokud se vydáte na cestu za tmavší oblohou, budete ohromeni, kolik hvězd na obloze může být vidět. A také uvěříte, že máme nějakou Mléčnou dráhu, protože v obydlených oblastech už ji téměř nelze rozeznat. I tady vám budou stačit jen vaše oči, protože krása noční oblohy je v tmavých oblastech nezměrná. Jen si pohlídejte, aby vám výhled nerušil Měsíc (jeďte, když bude okolo novu, nebo první či poslední čtvrti). 

Když si s sebou vezmete triedr (malý dalekohled), ještě si rozšíříte spektrum možných zrakových zážitků. Budete se moci přesvědčit o tom, že mléčná dráha se skládá z jednotlivých hvězd, prohlédnete si hvězdokupy v souhvězdí Cassiopeia, samotnou Galaxii v Andromedě nebo mlhoviny v Orionu, které jsou pouhým okem sotva postřehnutelné. Ale při využití triedru už je zpozorujete. Jestli vás pozorování „chytnou“, cesta k hvězdářskému dalekohledu už se otevře sama.

Ani Měsíc nezatracujte

I na Měsíci je hodně k vidění. Nejvíc se vám bude líbit okolo první a poslední čtvrti, kdy na něj sluneční paprsky dopadají ze strany. To rozehrává nádhernou paletu světla a stínů tak, jak se na našem souputníkovi střídají krátery, moře, pohoří nebo brázdy. Několik kráterů dokonce bylo pojmenováno po vědcích původem z Čech. Jejich přehled najdete v blogu na idnes.cz.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda