Dřevěné peletky a jak současná doba ovlivňuje jejich cenu

 Styl 
25. října 2022 09:58 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Ceny pelet stoupají, ale souhrn nákladů stále vychází lépe než náklady na fosilní paliva. tchara / Shutterstock.com
Peletky jsou sice malé, ale mají sílu vytopit celý dům. Dalo by se říci, že recyklují materiál, který by jen těžko našel jiné využití. Ze zpracovaných přebytků se stala nedostatková komodita. Přečtěte si, jak ceny pelet ovlivňuje současná situace na trhu pevných paliv.

Peletky se zasluhují o vaše pohodlí

Peletky jsou drobné válečky o průměru 6 mm a délce až 40 mm. Tvoří je dřevní hmota, která je slisována za vysokého tlaku a teploty. I v tak drobných kouscích se skrývá velká energie, která dokáže prohřát celý váš domov. Jsou jedním ze způsobů recyklace odpadního materiálu pro účely topení. Ceny pelet v současné palivové krizi stoupají. Ale souhrn nákladů stále pro vaši peněženku vychází lépe než náklady na fosilní paliva.

Co ovlivňuje ceny pelet za běžných okolností?

Hlavní výhodou peletek je, že se vyrábí z odpadního materiálu z dřevozpracujícího průmyslu. To je základ pro příznivou cenu. Převážně jde o zboží místního původu, protože se v současnosti v našich lesích kácí větší množství smrků napadených kůrovcem. Do celkových nákladů se promítá méně nákladná doprava na kratší vzdálenosti od výrobců k zákazníkům.

Proč je s cenou pelet všechno jinak?

S narůstajícími částkami za účty za plyn a elektřinu se zvýšila i poptávka po automatických kotlích. A tím narostla i touha po peletkách. Ovlivnily to také kotlíkové dotace a vidina nižších výdajů za teplo domova. Z peletek se rázem stalo nedostatkové zboží. Výrobci nebyli připraveni na současný obrovský zájem. Produkce se pomalu navyšuje, ale stále to nevystačí pro okamžité uspokojení všech domácností.

Co navyšuje ceny pelet?

Proto, aby obchodníci pokryli poptávku, dovážejí pelety ze stále větší vzdálenosti. Začalo se importovat ze zahraničí. Výslednou částku, kterou zaplatíte, tedy ovlivní hlavně doprava. Zvýšily se i výrobní náklady peletek. Vše to souvisí s turbulentními cenami na trhu energií. Dalšími faktory jsou inflace a růst mezd pracovníků.

Jsou peletky od zahraničních výrobců stejně kvalitní jako ty české?

Jako záruku kvality mají i dřevěné peletky své certifikáty a normy. Mezinárodní norma ISO 17225-2 určuje základní vlastnosti produktu. ENplus certifikace tyto normy přesně rozlišují a napomáhají k výběru správných peletek. Nejkvalitnější pelety jsou označovány jako ENplus A1 a mají své charakteristické logo. Pokud tento obrázek uvidíte na pytli s peletami, můžete si být jistí kvalitou. Beze strachu o váš automatický kotel můžete nakoupit celou paletu.

Kde nakoupíte kvalitní peletky?

Mezi spolehlivé prodejce se zaručenou kvalitou zboží se řadí e-shop Optimtop.cz. Zde naleznete řádně označené dřevěné pelety v 15 kg pytlích pro snadnou manipulaci. Zpravidla je na paletě uloženo 55 kusů o celkové váze 825 kg. Doprava je po území České republiky zdarma.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město