Kupujete nebo prodáváte auto? Jak připravit dokonalou smlouvu?

 Auto 
21. března 2020 18:16 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Před uzavřením smlouvy si přečtěte, na co byste měli pamatovat při jejím sepsání archiv klienta
Dobře strukturovaná smlouva vám umožní vyhnout se řadě nepříjemných situací a ochrání vaše zájmy - ať už se chystáte na prodej nebo nákup auta. Před uzavřením smlouvy si přečtěte, na co byste měli pamatovat při jejím sepsání.

Dohoda o koupi a prodeji automobilu - nejdůležitější otázky

Kupní smlouva auto nemusí být vyhotovena na počítači a vytištěna, ale stačí ji napsat čitelným, vlastnoručním dopisem ve dvou stejných kopiích, které na konci obě strany podepíší. Rozhodně se nespoléhejte na ústní dohodu. Důležitým problémem je to, co by mělo být součástí kupní smlouvy. Prodej nebo nákup automobilu vyžaduje přípravu dokumentu, který bude obsahovat následující informace:

  • informace o prodávaném vozidle: značka, model, rok výroby, číslo podvozku, registrační číslo, číslo motoru, barva, počet najetých kilometrů, kapacita motoru, další prvky automobilu podléhající kupní smlouvě (např. palubní monitor), cena (číslicová a slovy)
  • ve smlouvě musí být jasně uveden stav vozidla včetně upozornění na případné vady
  • informace o kupujícím a prodávajícím: jméno a příjmení, rodné číslo, v případě fyzické či právnické osoby daňové identifikační číslo, místo bydliště, série a číslo občanského průkazu, vydávající orgán,
  • uvedení toho jak a kdy nabývá kupující vlastnické právo k vozu (například v okamžiku úplného zaplacení kupní ceny)
  • datum uzavření smlouvy,
  • podpisy obou stran.

Správně sepsaná kupní smlouva na auto vám ušetří mnoho starostí v budoucnu. Kromě informací o transakci nákupu automobilu je ve smlouvě na prodej auta vhodné používat vzorce, které chrání obě strany. Jednou z nich je informace, že kupující zná technický stav vozidla. To chrání osobu prodávající auto. Pokud má auto skryté vady, pak má kupující stále šanci získat zpět své peníze. Stejně tak by měl být ve smlouvě uveden podrobný seznam dokladů, které jsou kupujícímu při předávání vozu dodány.

Druhým důležitým bodem je prohlášení prodávajícího, že se vozidlo, na které se kupní smlouva vztahuje je jeho majetek, proti němu není vedeno žádné řízení, neexistuje žádná záruka a žádná třetí strana si neuplatňuje práva na vozidlo. Je také důležité pamatovat na provedení technické kontroly vozidla před podpisem kupní / prodejní smlouvy. Otázka, kdo nese náklady na přezkum, závisí na individuální dohodě mezi prodávajícím a kupujícím. Ideální je nechat si vytvořit smlouvu advokátem nebo si můžete na internetu stáhnout vzor kupní smlouvy zdarma.

Nákup automobilu a skryté vady

Přestože prodávající odpovídá za skryté vady vozidla, musí ji nahlásit kupující bezprostředně po zjištění a upozornit prodejce na rozpor v kupní smlouvě. Prodávajícího vyzvěte písemně k nápravě opravou nebo výměnou vozidla. Je vždy důležité trvat na sepsání reklamačního protokolu. Zde je velmi důležité to, zda se jedná o nový vůz nebo o ojetý. U ojetého vozu je potřeba přihlédnout k míře opotřebení a používání vozu.

Při nákupu automobilu si nezapomeňte jeho stav řádně zkontrolovat osobně. V případě nesrovnalostí lze předpokládat, že byl například vůz bouraný nebo byly některé díly vyměněny. O stáří vozidla vám hodně řekne nejen karoserie, ale i jeho interiér.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu