Starožitné mince. Jak je vyčistit a uchovat přitom jejich sběratelskou hodnotu?
Numismatika je sběratelská vášeň, které podlehla nejedna generace. Některé mince po našich předcích mají cenu sotva pár desítek korun, jiné mohou být v očích sběratele skutečným pokladem. Byla by proto ohromná škoda takový kovák poškodit nesprávným čištěním. Prozradíme vám, jak na to.
Tajný trik numizmatiků? Obyčejné mýdlo
Věřte tomu, nebo ne, ale na čištění mincí je nejlepší mýdlo a horká voda. Žádné chemikálie, jedlá soda ani ocet. Ve většině případů stačí kováky jednoduše namočit do mýdlové vody a počkat, až se nečistoty odmočí. Na silnější nánosy špíny použijte houbičku na nádobí či jemný zubní kartáček.
Zlaté mince nečistěte
Výše zmíněný postup však neplatí pro zlaté mince, které zřídkakdy bývají zanesené. Zlato samo o sobě je odolné vůči korozi a většina mincí je tak v dobrém stavu i po několik desetiletí. Často je tak stačí omýt jen v teplé vodě. Rozhodně se je nesnažte čistit mechanicky. Červené skvrny na zlatých mincích jsou znakem pravosti i stáří mince.
Nesnažte se odstranit patinu
Patina je to, co dodává každé staré minci její půvab. Vzniká dlouhá léta a jde vlastně o tenkou vrstvu, která vznikla reakcí kovu na okolní prostředí. Zub času díky tomu dodá i tomu nejobyčejnějšímu kováku ušlechtilý vzhled a zároveň ho chrání před korozí. Pokud doma mince s patinou máte, čistěte je obzvlášť jemně a šetrně.
Lesk a čistota nehrají roli
Jestli máte v plánu mince nabídnout k prodeji, raději je nečistěte vůbec. Lesklá a dokonale čistá mince nemá v očích sběratelů takřka žádnou cenu. Numizmatici hodnotu mincí totiž posuzují především podle patiny a zachovalosti.