Okénko do šipkové historie
Na tom, že všichni alespoň jednou v životě šipky hráli, se určitě shodneme. Je to nejtradičnější doplňková aktivita při návštěvě restauračního zařízení. Terč na šipky bývá jak v hospodách, tak v barech a není to ale jen zábava! Šipky patří do kategorie přesnostních sportů stejně jako třeba lukostřelba nebo pétanque. Ale jak šipky vznikly…?
Pokud bychom trošičku fantazírovali, tak bychom mohli říct, že házení šipkami vzniklo už v pravěku. I někteří experti říkají, že počátkem byl lov mamutů oštěpem. Za podmínky, že se budeme držet pouze historických fakt, je první zmínka o šipkách spojena s Anglií. Právě tam se používají asi od 12. století, jako turnajová zábava od 16. století. První zmínka o slově „darts“ (anglicky šipky) je z Oxfordského slovníku z roku 1314. Další zmínka o šipkách je z roku 1415, kdy angličtí lučištníci pod vedením Jindřicha V. hráli nějakou formu šipek. Zmínka v historických knihách je o sadě šipek, které dostal král Jindřich VIII. od své manželky Anny Boleynové v roce 1532 jako dárek. Pak se šipky s lodí Mayflower a prvními usedlíky dostaly až do amerického města Plymouth.
Z hospodské zábavy se šipky zásluhou kolonizace dostávají do celého světa a stávají se jedním z nejstarších sportů. Z Anglie je dochována zmínka o soudním sporu, kde šlo o rozpornou otázku, zda jde při házení šipek o umění či náhodu…Po názorném předvedení místním šampionem v hodu šipkami, musel soudce uznat, že se o náhodu nejedná a šipky se od té doby mohly provozovat kdekoli v Anglii. Ve dvacátém století, přesně v roce 1927 se uskutečňuje první velký šipkový turnaj.
V České republice existují dvě asociace Unie šipkových organizací (UŠO) a Česká šipková organizace (ČŠO). Nejznámějším hráčem na světě je Phil Taylor, který má dohromady 16 titulů mistra světa. Prvním profesionálním šipkařem se v Česku stal Karel Sedláček alias Zlej Kája, který je nyní mezi 128 nejlepšími hráči na světě.