Možnosti, jak ochránit svého psa před klíšťaty
Klíšťata jsou velmi odolná a nezničí je ani chladná zima. Mrazy mohou mít jen mírný efekt na snížení jejich populace, ale díky hostitelům se mohou dostat k nám domů (do tepla) a cucat naši krev – nebo krev našich mazlíčků. Proto je vhodné psa dostatečně chránit. Jestliže najdete v kožichu svého psa klíště, ihned jej odstraňte a zbystřete, zacilte na patřičnou ochranu.
Spot – on
Roztok, který se nakape na kůži psa v určitém místě, kde se pes nemůže olizovat a vmasírujete. Přípravek se často aplikuje za pomoci pipety a účinkuje jak proti klíšťatům, tak blechám. Účinnost těchto přípravků po aplikaci je jeden měsíc.
Antiparazitní obojky pro psy
Další možností je obojek proti klíšťatům pro psy. Patří k těm oblíbenějším a velmi účinným možnostem ochrany pejska. Spíš než na cenu hleďte na kvalitu, protože kvalita je většinou vykoupená vyšší cenou. U obojků je potřeba sledovat, zda se pes podezřele neškrábe, někteří psi mohou mít na obojek alergickou reakci. Totéž však platí o dalších antiparazitních přípravcích.
Pudry a spreje
Pudry dokáží odpudit, ale i zahubit klíště. Jen buďte obezřetní při aplikaci, aby se pudr psovi nedostal do očí či čenichu. Může dráždit sliznici i dýchací cesty. Spreje je vhodné kombinovat se šampóny.
Doporučení: Nechoďte s pejskem tam, odkud už si 2x přinesl klíště. Pečujte během sezóny o zahradu a trávník. Choďte se psem ven raději častěji na kratší dobu. S délkou pobytu venku se zvyšuje i riziko zavlečení parazita domů. Psa pravidelně kontrolujte, především v oblasti podpaží, krku a uší.