Pupínky život nekončí

 Styl 
14. února 2022 14:30 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Pupínky život nekončí archiv klienta
Jste dávno za hranicí puberty, a přesto se vám objevují nehezké pupínky? Životní styl, nevhodná strava, kouření, stres, ale i znečištěné prostředí způsobují, že se zvyšuje tvorba kožního mazu, ucpávají se póry a tvoří akné. I u dospělých.

Akné (acne vulgaris) bylo odedávna postrachem nejen žen. Toto velice běžné kožní onemocnění má prostý základ: důsledkem řady faktorů se začne tvořit nadměrné množství kožního mazu, který ucpává póry. V lepším případě proces končí černými a bílými tečkami na pokožce, které se dají čištěním odstranit. Jedná se o takzvané retenční formě akné. Většina lidí ovšem má pokročilejší fázi akné, kdy se v nahromaděném mazu množí bakterie a vzniká zánět. Jeho projevy všichni důvěrně známe: zarudlé pupínky (pustuly), někdy i hloubkové tvrdé bolestivé cysty.

Proč zrovna já?


Akné je důsledkem hormonální nerovnováhy. Nadměrná produkce androgenů vyvolává nadměrnou tvorbu kožního mazu. Když k tomu připočítáme UV záření, znečištěné prostředí, nedůslednou péči o pokožku, nevhodnou stravu, stres, nervozitu, jak to může dopadnout? Pokožka je zrcadlem duše, všech našich trápení a hříchů.

Víte, že…


…rozhodně nejste sama, kdo se trápí nedokonalou pokožkou? Až u 40 % populace přetrvává akné i po 24. roce věku nebo se dokonce teprve objeví! Je častější u žen, protože hormonální bouře v období menstruačního cyklu, v těhotenství a v období menopauzy muži neznají.
…problémem mohou trpět i novorozenci: a tady se spravedlnost vyrovnává. U chlapců je až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zažijí novorozenecké akné. Většinou se objeví na tvářích jako uzavřené komedony (bílé hlavičky), někdy jako černé tečky či postuly.
…u 2 až 7 procent jedinců, kteří prodělali těžkou formu akné zůstávají jizvičky. 

Co s tím?


Dermatolog může předepsat léky, někdy je namístě zajít za svým gynekologem, který by měl zhodnotiti složení vaší antikoncepce, ta může stav pleti výrazně ovlivnit. V dobrém i špatném smyslu. Leccos ovšem zvládnete sami: péči a důslednou změnou života. Kosmetiku používejte hypoalergenní, žádné mastné podkladové báze či mýdla s vysokým pH. Chraňte se před UV zářením, kůže ztrácí vlhkost a naruší se její přirozená bariéra.

Zkuste babské rady


Kvasnice jsou zlatem: mají detoxikační účinky, plet vyhladí a čistí. Maska z nastrouhané salátové okurky smíchané s jogurtem pleť provoní, osvěží a zbaví pupínků s bílou čepičkou.
Ve vaší lékárničce by neměl chybět heřmánek – při zánětech pokožky přiložte obklad ze silného vývaru. Zanícená místa můžete namazat medem a nechte působit.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...