K zemi rychlostí 200 km/h! Jaké je to skočit tandemový seskok padákem?

 Styl 
29. prosince 2022 11:31 / Komerční sdělení
📷
2 fotografie v galerii
Úplně první krok k úspěšnému seskoku padákem je rezervace termínu Adrop
Tep na maximu, orosené čelo a srdce až v kalhotách. Ale také zvědavost a těšení. Stojíte totiž ve dveřích letadla, které je 4 km nad zemí. Cesta zpět na zem vede jen kolmo dolů. A to volným pádem.

Oblíbenost adrenalinových sportů je stále na vzestupu. Přemýšleli jste někdy proč? Kromě neskutečného zážitku, při které se vám v těle vyplaví pořádný koktejl hormonů, vám extrémní sporty pomohou zvládat lépe i každodenní stresy. Protože když dokážete vyskočit z letadla ve 4 kilometrech, můžete pak snadno čelit čemukoli jinému, co život přinese. Ale nepředbíhejme, pojďme se na skoky padákem podívat pěkně od začátku.

Kde se skoky padákem vzaly?

Nespočet pokusů o sestrojení funkčního padáku byste našli nezávisle na sobě napříč celou zeměkoulí. První zaznamenaný úspěšný seskok pak patří Francouzovi Louis-Sebastienovi Lenormandovi, který v roce 1783 seskočil z věže observatoře a bezpečně přistál. K padákům, jaké známe dnes, ale vedla ještě dlouhá cesta. 

Nejvíce se na jejich zdokonalení pracovalo během světových válek. Po té druhé se pak seskoky s padákem začaly měnit ve sportovní disciplínu. Na první tandemový seskok jsme si ale museli počkat až do roku 1977. Díky tomuto pokusu se parašutismus přiblížil široké veřejnosti a dnes si ho může vyzkoušet téměř kdokoli. Nejstarší skokance bylo dokonce 103 let!

Jak probíhá příprava na tandemový seskok

Úplně první krok k úspěšnému seskoku padákem je rezervace termínu. Jakmile je daný, stačí dorazit s předstihem, podepsat informovaný souhlas a jde se na věc. Po troše teorie, co (ne)dělat, se obléknete do zapůjčené uniformy a je čas vyrazit vzhůru.

Minuta volným pádem 200 km/h

Během přibližně 20minutové cesty se můžete kochat okolím a ptát se instruktora na všechno možné. Než vystoupáte do nějakých 4000 metrů, připoutá si vás k sobě instruktor a společně vyčkáte na signál, že můžete vyskočit. Pak už letíte k zemi volným pádem, a to celou minutu. Vaše rychlost je v tuto chvíli přibližně 200 km/h, což vám pořádně pročísne vlasy. 

Ve výšce 1500 metrů se otevírá padák a vás možná zaskočí naprosté ticho. Na zem to ještě trvá okolo 10–15 minut, během kterých s vámi instruktor bezpečně doplachtí do cíle. Často můžete na chvíli řízení převzít i do vlastních rukou.

Kde si můžete skočit tandemový seskok a kolik to stojí?

Protože je popularita tandemových seskoků opravdu vysoká, není problém skočit prakticky kdekoli v Česku. Samozřejmě dobrý předpoklad pro seskok v daném městě je to, že má vlastní letiště. Skočit si tak můžete v Plzni, Kolíně, Liberci, Prostějově i řadě dalších měst. Ceny se na různých letištích liší, do výběru místa tak zohledněte nejen lokalitu, ale také váš rozpočet. 

Na většině míst se s cenou vejdete do 4000 Kč, což je velmi příznivá cena, když vezmete v potaz, že kromě seskoku dostanete ještě vyhlídkový let letadlem, půjčení vybavení a také čas a know-how zkušeného parašutisty. A hlavně nezapomenutelné vzpomínky na celý život.

Láká vás tandemový seskok padákem? Tenhle boží zážitek a dalších víc než 700 najdete na Adrop.cz.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu