Jaká jsou specifika bytů v přízemí?

 Bydlení 
21. ledna 2023 13:20 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Výhody a nevýhody bydlení v přízemí pexels.com
Pokud jste někdy sháněli byt, pravděpodobně jste narazili na mnoho přízemních jednotek. Ty totiž mají mnohá specifika, kvůli kterým je o ně nižší zájem. Vhodnými kroky je ale můžete eliminovat a využít i pozitivní vlastnosti takové nemovitosti.

Hlavní nevýhoda: Okna přímo do ulice

Zásadní nevýhodou přízemních bytů je to, že jejich okna bývají v úrovni s venkovním terénem. Často jsou okna umístěna přímo do ulice nebo směrem k přilehlému pozemku. To zvyšuje pravděpodobnost, že k vám zavítají nezvaní hosté. S těmi z hmyzí říše si snadno poradíte instalací sítě do oken. S lidskými „návštěvníky“ je to složitější. Pokud se v přízemním bytě necítíte bezpečně, řešením mohou mít mříže do oken. Pokud jste schopni přijmout fakt, že při pohledu z okna ven si budete připadat doslova jako ve vězení, jsou mříže spolehlivým řešením, jak zloděje odradit, a obavy o svůj majetek můžete hodit za hlavu.

Je tu ale ještě jeden problém, kterým je nižší soukromí. Ať chcete, nebo ne, kolemjdoucí budou mít tendenci k vám do bytu nahlížet. Záclony přitom zejména během večera nemusí být dostatečným řešením. Proto si musíte pořídit závěsy, případně žaluzie či rolety. Jde nicméně o jednoduché a cenově dostupné řešení.

Přízemní byt bývá studenější a vlhčí

Další zásadní nevýhodu bytů v přízemní představuje chlad od podlahy. Ať už je pod bytem sklepení, nebo se pod ním nachází základy domu, připravte se na to, že podlaha bude po celou část roku chladná. Dvojnásob to platí o starších stavbách, které jsou špatně izolované. Nemůžete totiž využít toho, že soused pod vámi topí, díky čemuž se výše položenému bytu prohřeje podlaha.

Řešením může být rekonstrukce, při které se podlaha lépe izoluje. Druhou možností je instalace podlahového vytápění – zpravidla elektrického. Jenže takový krok zase zvýší vaše výdaje za energie. Jestliže je to konstrukčně možné, můžete samozřejmě zkombinovat obě řešení.

Druhým problémem je vlhkost bytu. Opět to platí zejména pro starší stavby s horší izolací, které mají tendenci natahovat vodu z podloží. Kvůli tomu mohou mít přízemní byty problémy s vlhnutím stropů, mlžením oken a v nejhorším případě s plísněmi. Zde je řešením – kromě izolace domu – především pravidelné větrání a dostatečné vytápění bytu.

Za přízemní byt ušetříte

Problémy zmíněné v předchozích odstavcích odradí většinu kupujících. O přízemní byty je proto oproti výše položeným jednotkám nesrovnatelně nižší zájem. Cena těchto bytů tak bývá až o desítky procent nižší oproti ostatním bytů ve stejném bytovém domě. Je-li váš rozpočet omezený a s výše zmíněnými nevýhodami si dokážete poradit, může pro vás být přízemní byt skvělou volbou.

Další velkou výhodu přízemního bytu pocítíte při stěhování i běžné denní manipulaci. Veškerý nábytek, spotřebiče i každodenní nákupy jednoduše doneste do bytu po rovině. Až domů si zajedete i s kočárkem, rovnou od bytu zase můžete vyrazit na kolečkových bruslích. Samostatnou kapitolou jsou pak lidé s omezenou hybností, pro které je přízemní byt jako dělaný. A poslední výhodou je, že pravděpodobně budete osvobozeni od úhrady poplatků za výtah.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve