Co navštívit s dětmi v Jeseníkách? Čekají tu na vás termální lázně, zámek, jeskyně i skanzen
Jeseníky s dětmi - to jsou místem příjemně krátkých i středně náročných tras pro pěší, stejně jako pro cyklisty.
Do Velkých Losin za termálními bazény i zámkem
Jsou děti, kterým nedělá problém dlouhá chůze a výlet horskou krajinou - a přímo si to užívají. Pokud vaši potomci při turistice reptají, zkuste jim nabídnout něco jiného. I v Jeseníkách je totiž spousta zajímavých míst, kam je možné se dostat automobilem.
V předhůří Jeseníků necelých sedm kilometrů od turistického střediska Loučná nad Desnou leží obec a lázně Velké Losiny. Zde se můžete společně se svými dětmi do sytosti vyřádit v termálním koupališti s teplotou vody mezi 32 a 34 stupňů Celsia. K dispozici jsou také dva tobogány a vodní atrakce pro děti v podobě skluzavek, hřibů, vodního ježka nebo trysek vodního pramene. O hladu zde jistě nebudete, protože v termálním parku se nacházejí samoobslužná restaurace i letní kiosek s venkovní terasou, kde se lze vydatně občerstvit výběrem z teplých i studených pokrmů.
Máte rádi historické pamětihodnosti?
Velké Losiny kromě zábavného termálního koupaliště nabízejí ovšem i duševní stravu pro ty, kteří se potřebují nasytit pohledem na historické pamětihodnosti. Původní vodní tvrz Velké Losiny byla ve 30. letech 16. století upravena na renesanční zámek. Ten byl o století později rozšířen o barokní křídlo s arkádami. Zámek nechvalně proslul čarodějnickými procesy, při nichž v 17. století padlo za oběť několik desítek zdejších nevinných obyvatelů.
Poté, co zhlédnete zajímavé zámecké prostory, určitě se i s dětmi pěšky přesuňte do jeden kilometr vzdáleného Muzea papíru. Nachází se v budově ruční papírny ze 16. století. Jsou-li vaše děti tvořivé, budou si tu moci dokonce vyrobit svůj vlastní papír.
Jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku
Osvěžení na duchu nasedněte do svého auta a vyrazte vstříc dalšímu zajímavému místu – jeskyni Na Pomezí, kterou najdete ve vzdálenosti jedenáct kilometrů od města Jeseník. Cesta tam vám zabere necelou hodinu. Přitom pojedete přes Červenohorské sedlo, odkud jsou krásné výhledy do údolí. Jeskyně Na Pomezí nabízí bohatou krápníkovou výzdobu. Je třeba však počítat s tím, že v jejích prostorách je poměrně chladno, takže teplá mikina se určitě bude hodit.
Tato jeskyně ovšem není jediná, která se ve zdejším kraji nachází. Směrem na Jeseník, přes Českou Ves a Písečnou se ve vzdálenosti sedmnáct kilometrů nachází další jeskyně – Na Špičáku, která nabízí labyrint chodeb, puklin a síní, jež voda vytvořila ve vápenci. Jeskyně patří mezi nejstarší písemně zaznamenané jeskyně ve střední Evropě. První zmínka o ní totiž pochází dokonce až z 15. století. V minulosti často sloužila k úkrytu.
Zlaté Hory a rýžování zlata
Na jeden celodenní výlet jste toho stihli vidět už více než dost. Je-li vám to ale stále málo, pak můžete ještě zajet do Zlatých Hor. Je to jen devatenáct a půl kilometru, což zvládnete za půl hodiny. Čeká tu na vás městská památková zóna, farní kostel i barokní domy na náměstí. Za návštěvu však rozhodně stojí skanzen v údolí Ztracených štol, jenž se nachází při cestě do Ondřejovic. K vidění jsou tu repliky dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století i hornická osada včetně dřevěné repliky strážní věže. Ta slouží jako vyhlídka. Na skanzen byste si měli vyhradit asi hodinu a půl svého času, abyste si ho mohli důkladně prohlédnout.
Všechna místa, jež jsme vám nabídli, stojí za vidění. Díky nim máte možnost poznat Jeseníky z jiného pohledu.