Udržujte svou mysl v kondici. Několik tipů, jak trénovat paměť
Máte to na jazyku, ale prostě si nevzpomenete?
Často si nemůžete vybavit slovo, vzpomenout si na jméno nebo každou chvíli nevíte, kde zase máte klíče? Stává se to čas od času sice snad každému, nikdy ale není od věci začít s tréninkem paměti. Přesto, že dlouhodobou a krátkodobou paměť budete procvičovat různými způsoby, nikdy nic nezkazíte pravidelnou četbou, učením či počítáním zpaměti.
Tělocvik pro mysl
- Ideálním způsobem, jak probudit mozkovou činnost, je skládání puzzle. Třeba puzzle 2000 dílků dá hlavě zabrat na několik hodin. Během té doby ale procvičíte jak motorické dovednosti, tak představivost.
- Další variantou je třeba učení textu zpaměti. Přečtěte si váš nákupní lístek – třeba ten o deseti položkách, které se následně naučíte vyslovit z hlavy.
- Známé pořekadlo tvrdí, že kolik jazyků umíme, tolikrát jsme člověkem. A co víc – učením nových slovíček především vytrénujeme svou hlavu!
- Ani staré dobré křížovky nezůstávají pozadu. Pokud budete pravidelně luštit křížovky nebo osmisměrky, osvěžíte si tím svou slovní zásobu.
- Náročným, ale účinným tipem, jak vytrénovat kognitivní funkce, je dělání více činností najednou. I když se může zdát složité věnovat pozornost dvěma různým věcem, jde to!
Trénink paměti jako prevence i nutnost
Trénování paměti je ideálním způsobem, jak udržovat mozek stále v akci, a to zejména ve vyšším věku. V ideálním případě je vhodné se tréninku paměti věnovat několik minut každý den. Pokud totiž mozek přestane dostávat nové podněty, začnou v něm ubývat neurony. Zjednodušeně řečeno – mozek bez tréninku prostě začne ochabovat. To může mít za důsledek třeba Alzheimerovu chorobu. Pro správnou funkci mozku je ale také důležité správně jíst a pravidelně se hýbat. Proto nezapomínejte na celkovou péči o sebe a svou duševní i fyzickou pohodu.