Co je to bonita a jak ji vylepšit?

Abyste mohli jakýkoliv úvěr každý měsíc včas splácet, musíte k tomu logicky mít potřebné prostředky
10. září 2019 09:47 / Shutterstock
Nové auto, rekonstrukce bytu nebo nečekané výdaje - nezáleží na tom, na co si zrovna potřebujete vzít půjčku. Ať už je totiž její účel jakýkoliv, s největší pravděpodobností se nevyhnete tomu, že si vybraný poskytovatel ihned po odeslání žádosti prověří vaši bonitu.

Ptáte se, co to je? Jde o určité informace o vaší současné i minulé situaci, které bance či nebankovní společnosti napoví, zda jste schopni vaši půjčku bez problému splácet. O jaké údaje se jedná?

Kolik je vám let?

Jedním z prvních údajů, které budete vyplňovat do žádosti o půjčku, a o které se bude úvěrová společnost tím pádem zajímat, je vaše datum narození, respektive váš věk. Pokud jste příliš mladí, mohlo by to značit, že zatím nemáte dostatek zodpovědnosti na to, abyste půjčku zvládli utáhnout. Větší problém však nastává s vyšším věkem, obzvlášť když nemáte daleko do důchodu. Pak totiž riziko ztráty zaměstnání či dlouhodobého onemocnění stoupá a právě takové okolnosti by mohly vaši schopnost splácet podstatně ohrozit.

Máte stabilní příjem?

Abyste mohli jakýkoliv úvěr každý měsíc včas splácet, musíte k tomu logicky mít potřebné prostředky, což jinak řečeno znamená pravidelný příjem. U spousty produktů, a to platí hlavně pro ty bankovní, musíte přijít za svým vedoucím či zaměstnavatelem a požádat ho, aby vám vystavil oficiální potvrzení o příjmu. Pokud příjem nemáte, budete mít v těchto případech nejspíš smůlu a žádnou půjčku nedostanete, protože nemáte jak doložit, že měsíční splátky skutečně budete schopni odesílat.

Jestliže máte sezónní zaměstnání nebo jste teprve ve zkušební době, mohly by pro vás být alternativou půjčky bez doložení příjmu. Nenechte se ale zmást názvem, příjem budete muset samozřejmě doložit také, ale bude vám k tomu stačit jen výpis z bankovního účtu. Nebankovní společnosti, které tyto typy půjček nabízejí, jsou navíc ke klientům mnohem shovívavější, a tak u nich máte poměrně velkou šanci na úspěch, i když váš plat není zrovna nejvyšší.

Jaké máte měsíční výdaje?

Když už bude mít vybraná společnost v rukou váš výpis z bankovního účtu, určitě ji bude zajímat nejen to, kolik peněz na něj každý měsíc dorazí, ale také kolik zase odejde. Jakkoliv vysoký příjem vám totiž bude úplně k ničemu, pokud jej pokaždé celý utratíteza nájem, energie, účty za telefon a další běžné výdaje. Pak by vám jen těžko mohlo zbývat dost peněz na to, abyste k tomu všemu spláceli ještě i úvěr.

Už jste někdy měli půjčku?

Jedním z nejzásadnějších ukazatelů vaší bonity je také to, zda už nějakou půjčku máte nebo jste v minulosti měli. Pokud ano, společnost si v registrech dlužníků ověří, zda jste ji řádně spláceli, či nikoliv, a podle toho bude usuzovat, jak byste přistupovali k úvěru, o který právě žádáte. Jestliže negativní záznam máte a víte o tom, nabízí se vám ještě nebankovní půjčky bez registru, u kterých se na minulé záznamy neklade až takový důraz.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zdeněk Troška prozradil, proč slavná trilogie Slunce, seno nebyla tak úspěšná, kdyby vznikala dnes

Styl

Retro se nevrací jen v módě, nostalgické fitness trendy zažívají doslova renezanci

Dům a zahrada

Potkan je inteligentní a společenské zvíře. Pokud ho nechcete chovat ve dvou, je lepší volit samce

1. Miss Czech Republic Denisa Spergerová poletí do Londýna na Miss World

2. Kocián z Lunetic zase vyvádí. Kapela ho vyhodila

3. Herečka z Temného kraje má stejné příjmení, jako hvězda Ordinace. Musela to řešit

4. Zpěvačka Nelly má nový klip. Natáčení ale protrpěla

5. Aňa Geislerová se pochlubila novými vlasy. Je teď blondýna