Koronavirus urychluje přechod na home office. Jak se na práci z domu připravit?

Změna pracovního prostředí má zásadní vliv na jejich pracovní morálku a produktivitu
27. března 2020 14:23 / LStockStudio / Shutterstock.com
Mnoho českých zaměstnavatelů doposud hledělo na práci z domu skrz prsty. Raději měli zaměstnance pod dohledem v kanceláři. Nyní se karta obrací a zkoušejí i firmy, pro které byl pojem „remote job“ tabu. Důvodem je šíření nového koronaviru a obava o zdraví. V podstatě jde o největší experiment svého druhu a většina společností přichází home office na chuť.

Některým zaměstnancům se splnil dávný sen, jiní naopak zažívají stres. Změna pracovního prostředí má zásadní vliv na jejich pracovní morálku a produktivitu, proto je důležité dodržovat základní pravidla.
 
Pro zaměstnance, který během dosavadní kariéry k práci z domu ani nepřičichl, je výměna kanceláře za domácí prostředí velkým krokem do neznáma. Pokud je to i váš případ, vzpomeňte si na známé lidové moudro „není všechno zlato, co se třpytí“. V souvislosti s home office jsou totiž na pořadu dne i mnohá úskalí. Naštěstí existují efektivní metody, jak je eliminovat.

Bez vyhrazeného pracovního prostoru ani ránu

Alfou a omegou fungujícího home office je plnohodnotné zázemí. Při práci z domu vás bude nahlodávat myšlenka na polehávání na gauči s notebookem na nohou. Mnohem lépe však uděláte, když si najdete místo, kde vás nikdo nebude rušit. Vyhnete se tím prokrastinaci – nebudete se během pracovní doby věnovat záležitostem, které s náplní práce nesouvisí. V opačném případě hrozí, že vypadnete z pracovního tempa a úkoly se vám nakupí.
 
Zároveň se snažte chovat stejně, jako kdybyste skutečně docházeli do kanceláře. Nezůstávejte v pyžamu a řiďte se detailním harmonogramem. Rodinným příslušníkům připomeňte, že ačkoliv zůstáváte doma, pracovat musíte. Při práci by vás neměli rušit – podle jednoho z výzkumů trvá člověku zhruba 20 minut, než se po vyrušení opět vrátí k původnímu úkolu.
 
Pamatujte, že jakmile smícháte pracovní a soukromé činnosti, připravíte se o spoustu času i energie.

Naučte se komunikovat na dálku

Smyslem karantény je minimalizovat styk s ostatními lidmi, respektive koncentraci lidí na jednom místě. Díky internetu lze většinu činností snadno alternovat. Z domova může pracovat každý, kdo se nepohybuje v terénu a tráví pracovní dobu pouze v kanceláři. Například schůzku s účetní hravě vyřeší elektronická fakturace. Udělíte jí přístup a doklady si kdykoliv stáhne bez nutnosti osobního kontaktu. S ohledem na fakt, že je nový koronavirus na různých materiálech včetně papíru aktivní až tři dny, ocení digitální faktury i zákazníci.
 
Ale zatímco fakturační software využívá většina českých firem již dlouho, s jinými aplikacemi se zaměstnanci teprve seznamují. Řeč je především o komunikačních platformách typu Skype, Google Hangouts, Microsoft Teams a dalších. Umožňují chatování a videohovory v reálném čase, což je pro zaměstnance zvyklé na práci v týmu naprosto zásadní.

Dbejte na duševní hygienu

V domácím prostředí je péče o duševní hygienu ještě o něco důležitější, protože přicházíte o sociální kontakt s lidmi, se kterými se za normálních okolností setkáváte každý pracovní den. Nechcete-li brzy podlehnout stresu a úzkostem, vybudujte si již od začátku správné návyky.
 
K těm základním patří schopnost zvolnit pracovní tempo, když si o to tělo požádá. Pracovat a 110 % je z dlouhodobého hlediska nereálné. Začleňte si do života dostatek volnočasových aktivit a jakmile skončí pracovní doba, přepněte se do relaxačního módu.
 
A nezapomeňte na pozitivní přístup. V náročném období, jakým nyní bezesporu procházíme, je optimistický pohled na život velmi důležitý. Radujte se z maličkostí, nepodléhejte panice a nenechte se vyvést z míry. Ne nadarmo se říká, že myšlenky předchází činy – a právě proto se optimistům daří více než lidem, kteří smýšlí pesimisticky.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Smrt herečky Jany Andresíkové byla pro ni vysvobozením. Konec života čarodějnice z Arabely doprovázely...

Styl

Probiotika nejen pro zdraví. Prozradíme, která jsou dobrá pro krásu vaší pleti a vlasů

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny