Víte, jaký budete mít důchod? Spočítejte si to

 Business a Finance 
14. ledna 2022 16:18 / Komerční sdělení
📷
2 fotografie v galerii
Víte, jaký budete mít důchod? Spočítejte si to Moneta
Ať už se chystáte do důchodu, nebo teprve po studiích krátce působíte na trhu práce, je dobré mít přehled o tom, na jaký důchod přibližně dosáhnete. Na internetu si tento údaj můžete snadno spočítat.

Proč je dobré znát výši svého důchodu?

Nedílnou součástí finanční gramotnosti každého jedince je dlouhodobá příprava na důchodový věk. Státní důchod znamená v drtivé většině případů pokles měsíčních příjmů oproti zaměstnání. Pokud budete tento fakt celoživotně ignorovat, můžete mít poté, co začnete důchod pobírat, problém s hrazením životních nákladů a v rámci stabilizace osobního či rodinného rozpočtu dojde ke snížení vaší životní úrovně.

Pokud se naopak problematice věnujete, velmi pravděpodobně vás znalost předpokládané výše důchodu přiměje k tomu, abyste se na propad příjmů připravili a minimalizovali tak vliv nižšího důchodu na vaši životní úroveň.

Jak výši svého důchodu spočítat?

Pro výpočet důchodu potřebujete několik údajů. Ty byste měli buď znát, nebo byste měli mít možnost je dohledat. Ostatně platí, že za svůj důchod si sami zodpovídáte, a měli byste tedy celý život schraňovat podklady k tomu, abyste mohli svůj nárok na důchod při žádosti prokázat (výplatní pásky, pracovní smlouvy a další), pokud by při žádosti nastal nějaký problém.

Pro výpočet výše důchodu poslouží důchodová kalkulačka, do které zadáte následující údaje:

  • rok odchodu do důchodu (pokud jej neznáte, existují i kalkulačky pro výpočet vašeho důchodového věku dle data narození),
  • počet odpracovaných let (resp. počet let, které se započítávají do nároku na důchod),
  • případný počet roků či měsíců, během kterých stále pracujete, přestože jste v důchodovém věku a důchod nepobíráte (tzv. přesluhování),
  • případný počet čtvrtletí, o která žádáte o předčasný důchod,
  • vaše příjmy během jednotlivých let, ze kterých se výše důchodu vypočítává.

Jednotlivé kalkulačky důchodu, které jsou na internetu k dispozici, se mohou lišit v tom, jaké údaje přesně požadují. Dle toho se ale zpravidla liší i přesnost výpočtu.

Jaká jsou základní pravidla pro získání starobního důchodu?

Pravidla pro získání starobního důchodu jsou poměrně složitá. Například věková hranice odchodu do důchodu, která je jednou z hlavních podmínek, se postupně prodlužuje. Mladší ročníky tedy půjdou do důchodu později než současní senioři. Do důchodu lze ale jít i později, nebo naopak zažádat o důchod předčasný. Ženám se navíc v současné době věková hranice snižuje dle počtu dětí.

Kromě podmínky důchodového věku je ale nutné splnit také počet odpracovaných let, resp. let účasti na důchodovém pojištění.

Výše důchodu je pak stanovena na základě vašich příjmů. Současně je ale omezena důchodovým stropem a dalšími faktory. Výpočet je tedy poměrně komplexní. Nezapomeňte si proto všechna pravidla důkladně nastudovat z odborných zdrojů.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu