Společný účet nemusí být krok zpět. Jaké výhody nabízí a jak ho vybrat?

 Business a Finance 
15. června 2021 13:29 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Společný účet archiv
Mít rodinné finance na jedné hromádce upadá, tento trend nahrazují samostatné účty partnerů a následně i dětí. Přitom správa peněz na jednom společném účtu může přinést řadu výhod. Jak vybrat běžný účet, aby vyhovoval potřebám celé rodiny?

V dnešní době je čím dál populárnější finance v rodině dělit, poté to dopadá tak, že manželé mají každý svůj vlastní běžný účet a jeden společný, občas se k tomu všemu přidá také nějaké to tajné konto pro strýčka Příhodu. 

Najdou se ale i ti konzervativnější, kteří se založením rodiny dávají peníze na jednu hromádku. Patříte-li k nim, pak nejspíš nyní tápete nad vhodným účtem pro všechny. Ten by měl zaručeně splňovat výhody, které nabízí dětské účty i běžná konta určená dospělým.


Podle čeho vybírat běžný účet pro rodinu?

Při výběru nehledejte jen běžný účet zdarma, zaměřte se na poplatky za jednotlivé transakce a služby. Dnes je standardem neplatit za příchozí a odchozí platby, za trvalé příkazy, za inkasa a za výběry z bankomatů vlastní banky. 

Bez poplatku je obvykle i vydání dvou platebních karet a bezkontaktní nálepky, což je u společného účtu pro rodinu důležitým faktorem. Na druhou stranu díky čím dál oblíbenější platbě mobilem či chytrými hodinkami, se někteří členové jistě obejdou i bez klasické plastové kartičky.


Pozor, disponent není vlastník! Kdo je kdo?

Rodinný účet je možné volit buď jeden, kdy budete mít přístup ke společným penězům všichni, nebo v rámci hlavy rodiny sjednat více účtů a nechat je spravovat jedním člověkem. V tomto případě je zapotřebí si ujasnit rozdíl mezi vlastníkem a disponentem

Disponent sice může provádět běžné platební transakce, vybírat a vkládat peníze, platit kartou nebo využívat internetové bankovnictví, avšak právo účet zrušit, měnit podmínky smlouvy nebo žádat o úvěr, patří jen vlastníkovi účtu. V jeho moci je také nastavovat limity pro platební transakce a přidávat další disponenty.

 
Rodinný účet vás může naučit spořit. Jak na to?

Společný účet lze využít také ke spoření, a to i bez toho aniž byste si museli sjednat navíc spořicí účet. Pokud u vás vyhraje řešení, kdy půjdete do varianty v podobě jednoho vlastníka s více konty, pak jednotlivé účty lze rozdělit podle účelu spoření, kdy na jednom kontě budete mít peníze na běžné výdaje, druhý bude sloužit pro platbu služeb a třetí si necháte pro finanční rezervu. 

 
Jeden běžný účet pro celou rodinu nemusí být krokem zpět, naopak může být dobrým začátkem, jak nastavit vyrovnaný rodinný rozpočet, jak mít kontrolu nad útratou a jak začít tvořit úspory v rámci krátkodobého i dlouhodobého horizontu.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...