Společný účet nemusí být krok zpět. Jaké výhody nabízí a jak ho vybrat?
V dnešní době je čím dál populárnější finance v rodině dělit, poté to dopadá tak, že manželé mají každý svůj vlastní běžný účet a jeden společný, občas se k tomu všemu přidá také nějaké to tajné konto pro strýčka Příhodu.
Najdou se ale i ti konzervativnější, kteří se založením rodiny dávají peníze na jednu hromádku. Patříte-li k nim, pak nejspíš nyní tápete nad vhodným účtem pro všechny. Ten by měl zaručeně splňovat výhody, které nabízí dětské účty i běžná konta určená dospělým.
Podle čeho vybírat běžný účet pro rodinu?
Při výběru nehledejte jen běžný účet zdarma, zaměřte se na poplatky za jednotlivé transakce a služby. Dnes je standardem neplatit za příchozí a odchozí platby, za trvalé příkazy, za inkasa a za výběry z bankomatů vlastní banky.
Bez poplatku je obvykle i vydání dvou platebních karet a bezkontaktní nálepky, což je u společného účtu pro rodinu důležitým faktorem. Na druhou stranu díky čím dál oblíbenější platbě mobilem či chytrými hodinkami, se někteří členové jistě obejdou i bez klasické plastové kartičky.
Pozor, disponent není vlastník! Kdo je kdo?
Rodinný účet je možné volit buď jeden, kdy budete mít přístup ke společným penězům všichni, nebo v rámci hlavy rodiny sjednat více účtů a nechat je spravovat jedním člověkem. V tomto případě je zapotřebí si ujasnit rozdíl mezi vlastníkem a disponentem.
Disponent sice může provádět běžné platební transakce, vybírat a vkládat peníze, platit kartou nebo využívat internetové bankovnictví, avšak právo účet zrušit, měnit podmínky smlouvy nebo žádat o úvěr, patří jen vlastníkovi účtu. V jeho moci je také nastavovat limity pro platební transakce a přidávat další disponenty.
Rodinný účet vás může naučit spořit. Jak na to?
Společný účet lze využít také ke spoření, a to i bez toho aniž byste si museli sjednat navíc spořicí účet. Pokud u vás vyhraje řešení, kdy půjdete do varianty v podobě jednoho vlastníka s více konty, pak jednotlivé účty lze rozdělit podle účelu spoření, kdy na jednom kontě budete mít peníze na běžné výdaje, druhý bude sloužit pro platbu služeb a třetí si necháte pro finanční rezervu.
Jeden běžný účet pro celou rodinu nemusí být krokem zpět, naopak může být dobrým začátkem, jak nastavit vyrovnaný rodinný rozpočet, jak mít kontrolu nad útratou a jak začít tvořit úspory v rámci krátkodobého i dlouhodobého horizontu.