Hypotéka: Jaké jsou podmínky pro její sjednání? Co dělat, když vám ji banka neschválí?

 Business a Finance 
27. srpna 2020 13:30 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Při žádosti o hypotéku se setkáte s požadavky banky Adam Gregor / Shutterstock.com
Abychom dosáhli na vysněné bydlení, bez hypotéky se v dnešní době jen těžko obejdeme. S naším průvodcem se dozvíte vše potřebné, co je třeba vědět, abyste získali hypotéku na bydlení.

Než si vezmete hypotéku, je třeba se zamyslet

Pořízení vlastního bydlení představuje největší investici v našem životě. Předtím, než si budeme brát hypotéku, je třeba se zamyslet nad možností splácení. Podle odborníků by měsíční splátka hypotéky neměla být vyšší než jedna třetina čistého měsíčního příjmu. Takto bude hypotéka únosná a zvládnete ji lehce splácet.

Spočítejte si, zda na hypotéku dosáhnete

Přejete si zjistit, zda na hypotéku vůbec dosáhnete? Nejprve sečtěte všechny příjmy, které do vaší společné domácnosti plynou. Poté odečtěte všechny pevné výdaje, jako je bydlení, potraviny, vzdělání, oblečení, náklady na kulturní akce, provoz automobilu, pojistky a podobně. Je dobré si tyto výdaje napsat na papír po dobu jednoho měsíce. Na konci období nejlépe zjistíte, jak na tom jste. K výsledné měsíční částce ještě připočtěte vaše úspory. Zde byste měli mít vždy odloženo na nečekané výdaje. 

Jaké jsou podmínky sjednání hypotéky?

Při žádosti o hypotéku se setkáte s požadavky banky. Budete potřebovat základní dokumenty, jako je průkaz totožnosti a potvrzení o příjmu. Bude nutno předložit výplatní pásky za posledního půl roku a daňové přiznání za uplynulé dva roky. Dalšími dokumenty jsou vaše finanční závazky – zda platíte výživné na dítě, zda máte uzavřené smlouvy na životní pojištění, zda si spoříte na penzi a podobně. Abyste hypotéku získali, budete potřebovat i dokumenty k nemovitosti a pozemku – například výpis z katastru nemovitostí, odhad hodnoty nemovitosti, a podobně. 

Co je prescoring?

Když od vás banka zajistí všechny potřebné písemnosti, provede takzvaný prescoring, což je hodnocení vaší schopnosti splácet hypotéku. Nahlédne také do registru dlužníků – záznam zde ale neznamená, že byste na úvěr nedosáhli. Možná se stane, že vám banka hypotéku neschválí. 

Co dělat, když mi banka neschválí hypotéku?

Každá banka si individuálně stanovuje své postupy při posuzování hypotéky. Proto se může stát, že vám některá bankovní společnost hypotéku neschválí. Nic není ztraceno a nic to neznamená. Pouze je třeba se obrátit na další banku. Často se tak stává u lidí pracujících jako OSVČ a také u lidí žádajících o hypotéku bez partnera. Některé banky totiž tyto osoby znevýhodňují. Proto je potřeba se zaměřit na banku, co má svá pravidla nastavená tak, aby vám vyhovovala. Hypoteční kalkulačka vám napoví, která je pro vás ta nejlepší. 

Získat hypotéku je možné pro mnoho z nás. Pouze je třeba srovnat jednotlivé podmínky, co banky vyžadují.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...