Zdražování? Češi si pravděpodobně budou více půjčovat

 Business a Finance 
14. listopadu 2021 14:12 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Příčin současného růstu cen je hned několik a pocítí jej většina z nás Kmpzzz / Shutterstock.com
České domácnosti čekají v následujících měsících pravděpodobně těžké časy. Nejen Českou republiku totiž zasáhla vlna zdražování, která se týká mnoha sektorů ekonomiky. Raketově rostou ceny energií, zdražují se potraviny i ostatní zboží. Nejedna domácnost se dostane do situace, kdy se bude muset rozhodnout, zda své problémy vyřeší prostřednictvím půjčky či úvěru. Lze očekávat, že si budou Češi více půjčovat. Měli by tak ale činit s velkou opatrností a svého poskytovatele úvěru volit opravdu zodpo

Proč zažíváme zdražování?

Příčin současného růstu cen je hned několik. Jako vždy jsou ale tyto důvody samozřejmě do jisté míry vzájemně provázány. Cena ropy na světových trzích roste proto, že především v Asii je po ní díky oživení tamního průmyslu obrovská poptávka. To se týká i dalších energií a výsledkem zvýšené poptávky je vždy růst cen, zvláště v situaci, kdy zatím země těžící ropu odmítají zvýšit objem těžby.

Vyšší ceny energií potom znamenají dražší vstupy pro všechny výrobce, továrny vyrábějí dráž, mnohé z nich kvůli tomu zavírají. To se do ekonomiky samozřejmě dále propisuje. Jako příklad můžeme uvést např. továrny na hnojiva, které byly nucené ve Velké Británii ukončit kvůli drahým energiím činnost. To následně způsobilo výpadek některých produktů vznikajících při výrobě hnojiv na britském trhu – konkrétně šlo o CO2. Oxid uhličitý je ale důležitý pro potravinářství. Výsledkem bylo zdražování a horší dostupnost potravin.

Silně narušené světové dodavatelské řetězce jsou diskutovány velmi často. Kromě drahých vstupů hraje roli i nedostatek lodních kontejnerů. V neposlední řadě se svět potýká se stále viditelnějšími projevy globální změny klimatu. Častější povodně, lesní požáry, sucha nebo naopak extrémní bouře ničí v mnoha částech světa energetickou i dopravní infrastrukturu a také zemědělskou produkci. Výsledkem jsou drahé potraviny.

Naneštěstí není možné, aby tuto situaci nepocítily i domácnosti. Budou se muset potýkat se zvýšenými náklady a v mnoha případech se rodinné rozpočty dostanou na skutečnou hranu. Pro mnohé bude řešením mikropůjčka online.

Zdražování a půjčky

Takto prudké a masivní zdražování nutí domácnosti k tomu, aby změnily svůj životní styl. Pokud k tomu ovšem někdo není ochoten, může se snadno stát, že náklady najednou překonají příjmy. Zatímco před příchodem zdražování s penězi daná domácnost vyšla, najednou to není možné a každý měsíc končí v „mínusu“. V takovém případě rychle dojdou finanční rezervy a je třeba řešit co dál.

Pokud nejsou peníze třeba na to, aby se koupila nová televize nebo zrekonstruovala starší ale dosud funkční koupelna, nic moc hrozného se neděje, neboť tyto investice lze odložit na dobu, která jim bude přát více. Horší je to ve chvíli, kdy nejsou peníze na věci skutečně nezbytné. V takových případech může být půjčka nevyhnutelná.

Volba poskytovatele půjčky je nesmírně důležitá a je třeba jí věnovat maximum času a pozornosti. Vždy dbejte na to, aby byl poskytovatel spolehlivý a nabízel vám co nejvýhodnější podmínky. Nikdy neuzavírejte smlouvu s první společností, která vám půjčku nabídne, ale vybírejte a porovnávejte.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...