Kompas aneb jak se s ním naučit jednoduše zacházet

 Cestování 
08. ledna 2021 16:19 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Kompas je navigační pomocník, který vás nikdy nezradí třeba tím, že se mu vybije baterka Zdroj obrázku: OlegKovalevichh / Shutterstock.com
Kompas je navigační pomocník, který vás nikdy nezradí třeba tím, že se mu vybije baterka. Proto by měl být nezbytnou součástí výbavy každého turisty. Každý, kdo se vydává na túru, by se měl s tímto nástrojem naučit pracovat – a mít tak jistotu, že se nikde neztratí.

Co je potřeba vědět

První věcí, kterou je třeba si uvědomit je, že střelka kompasu ukazuje na magnetický sever, ne ten geografický. Tenhle jev se nazývá magnetická odchylka. Měli byste proto, když používáte kompas, dát z jeho blízkosti všechny kovové předměty, jelikož by mohly střelku přitahovat.

Základní pojmy

  • Střelka – je umístěna v kapalině v pouzdře, a směřuje díky své magnetické střelce na magnetický sever.
  • Úhloměr – díky úhloměru nastavujete azimut.
  • Pravítko – slouží jako měřítko mapy, je vyjádřeno v milimetrech.
  • Lupa – její výhoda je samozřejmě v tom, že díky ní budete mít lepší pohled na mapu a bude se vám v ní lépe orientovat.
  • Plochá destička – jedná se o základní desku, nejčastěji ze dřeva, která drží všechny tyto aspekty pohromadě.

Jak cestovat s kompasem podle mapy

Položte svůj kompas na mapu v jakékoliv pozici a otáčejte do té doby, než je střelka rovnoběžná s okrajem mapy a její konec směřuje na sever a otočte azimutovým prstencem na sever mapy. Následně sundejte kompas z mapy a otáčejte se do chvíle, kdy bude šipka a magnetická jehla v jedné úrovni. V tuto chvíli jste našli ten správný směr.
Existují kompasy turistické a mapové, můžou být i se zrcátkem. Některé jsou naplněné tekutinou, měří délku a vzdálenost – a všechny mají samozřejmě dlouhou šňůrku, pomocí níž si kompas zavěsíte na krk, aby se vám neztratil.

Tak vyrazte na dobrodružný výlet, který bude díky kompasu bavit nejenom vás, ale také vaše děti, které se zase naučí nějakou novou dovednost.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu