Jak chránit domov před škůdci?
Ochrana před komáry
Komáři nepředstavují pro domov tolik ohrožení jako škůdci dřeva, ačkoli jsou pro bydlící velmi nepříjemné kvůli obtížnému bzučení. Nikdo nemá rád komáří štípanci nebo fleků na zdi od zabitých komárů. V internetovém, zoologickým obchodě https://fera24.cz/ najdete mnoho užitečných doplňků pro válku s komáry. Nejpopulárnější způsob jsou sítě do oken - moskytiéry. Sítě se dává do oken a do dveří. Nevadí pustit vzduch a a nebrání prostupu světla do interiéru. Můžete také použít elektronický odpuzovač komárů. Stačí ho pouze zapojit do zásuvky elektronický přístroj, který vyluzuje insekticidy (toxické látky) a nebo zvuky o vysoké frekvenci (tzv. ultrazvuk).
Lampy proti hmyzu jsou v boji proti komárům používány stejně často. Komary jsou přitahováni světlem, a pak likvidováni proudem. Chránění domova před komáry s použitím přírodních repelentů (dřevěné tyčinky namočené v aromatických látkách nepříjemných pro hmyz, svíčky nebo spreje) je obecně známá strategie. Pokud uvnitř vašeho domova v okolí oken a dveří rozmístíte konkrétní rostliny, můžete zachránit dům před komáři návštěvou. Komáry odpudí vůně máty, levandule, pelargonie, bazalky a šanta kočiči.
Ochrana před dřevokazným hmyzem
Kromě lýkožroutů navštívit nás může také několik méně známých druhů dřevokazného hmyzu, žijící v dřevěným nábytku, krokevní soustavě, dveřích, zárubních a dalších součástí stavební konstrukce, m.in. kůrovci, červotočovití (tento hmyz rádi ničí bělové, dubové a jasanového dřevo), ernobius mollis (ožírají jehličnany), dřevokaz čárkovaný, červotoč pronikavý, tesařík krovový (objevuje se v stavebních dřevěných konstrukcích). Chceš se zbavit škodlivého hmyzu? Možností je několik – od chemických po fyzikální. Velmi populární způsob likvidace škůdců je fumigace neboli plynování. Může ji provést jen kvalifikovaný odborník - zaměstnanec firmy DDD.
DDD znamená dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Fumigace je bezpečná pro člověka a používané látky řeší nejen problém hmyzu, ale také brání růstu hubů, plísně a modrání dřeva. Někteří dokonce snižují hořlavost dřeva. Alternativní metoda je termosanace - likvidace dřevokazného hmyzu horkým vzduchem. Princip metody spočívá v nahřívání dřevěných konstrukcí horkým vzduchem o teplotě 60ᵒC přibližně po dobu 30 minut. Vyznavači ekologického způsobu života, často odmítají používat teto metody, a vybírají ekologické techniky (například mikrovlnnou likvidace hmyzu). Zbavení se dřevokazného hmyzu není jednoduché, proto je nutné dodržovat preventivní opatření - impregnace dřeva (povrchové - až 10 mm a nebo větší hloubky než 10 mm).