Svítilna a termovize jako doplňky výbavy myslivců a dobrodruhů

 Styl 
31. srpna 2021 07:26 / Komerční sdělení
📷
2 fotografie v galerii
Svítilna a termovize jako doplňky výbavy myslivců a dobrodruhů Edgar G Biehle / Shutterstock.com
Pohyb v noční přírodě přináší mnohé výzvy. Pro myslivce, kteří při něm navíc pátrají po zvěři, to např. znamená, že ztrácejí velkou část své běžné taktické výhody, neboť většina zvěře v noci vidí a pohybuje se lépe než člověk. I tuto noční nevýhodu lze ale smazat pomocí technologií.

Nejen pro myslivce, ale pro všechny, kdo se v noci pohybují přírodou, jsou tak nepostradatelnými pomocníky svítilny a také termovizní kamery. Co od nich očekávat a podle čeho je vybírat?

Taktické svítilny

Do noční přírody je třeba vybírat z vysoce kvalitních svítilen označovaných často jako taktické. Naprosto zásadní je, aby se jednalo o svítilny vysoce odolné proti nárazům a mechanickému poškození, stejně jako proti průniku vody. Déšť či mlha totiž mohou udělat s běžnou svítilnou krátký proces. A protože v přírodě je třeba často improvizovat a poradit si v nejrůznějších situacích, hodí se i maximální množství možností uchycení, tj. nejrůznější poutka, držáky, anebo možnost magnetického uchycení (např. na zbraň). Od věci není ani to, pokud lze svítilnu využít jako tzv. čelovku.

Velkou pozornost je ovšem třeba věnovat výkonu svítilny. Pod tím se skrývají konkrétně dvě charakteristiky: světelný tok a dosvit. U opravdu kvalitních taktických svítilen by měl dosvit atakovat alespoň hranici 900 metrů a světelný tok by se měl pohybovat na úrovni 1200 – 1500 lumenů.

Pro lov by měl být světelný kužel spíše úzký, a právě světelný tok a dosvit jsou nejdůležitější parametry. S takovou svítilnou je totiž snazší zachytit odlesky očí zvěře apod. Všech těchto impozantních parametrů už dnes moderní LED svítilny dosahují. Tu nejlepší LED svítilnu nejen pro lovce potom ale charakterizuje ještě jeden parametr: výdrž. Takto výkonné svítilny samozřejmě potřebují dostatek energie, bude vám tak dost k ničemu, pokud na první pohled skvělá svítilna zhasne po čtvrt hodině. Skutečně kvalitní svítilna musí i na maximální výkon svítit alespoň hodinu či hodinu a půl.

Mezi další vychytávky taktických svítilen patří např. ochrana proti přehřátí (svítilna si sama sníží v případě potřeby výkon), upozornění na nízký stav baterie vibrací, nebo nasaditelné barevné filtry.

Termovizní kamery

V první řadě je třeba zmínit, že termovize není totéž, co noční vidění. Termovizní kamera využívá přímo detekce infračerveného záření, které převádí na elektrický signál, z nějž je potom vytvářen obraz viditelný pro naše oči. Těleso s jinou povrchovou teplotou pak bude mít jinou intenzitu infračerveného záření. Pro pohyb v přírodě je důležité, že termovize „prohlédne“ i absolutní tmu nebo hustou mlhu. Z výše uvedeného logicky plyne, že k tomu, abychom viděli nějaký předmět, musí mít jinou teplotu než pozadí. Moderní termovize ale umí pracovat s rozdílem teplot menším než několik málo setin stupně.

Nejdůležitějšími parametry termovizí, které je třeba při výběru vždy v potaz, jsou rozlišení detektoru a kvalita optiky. Platí, že čím větší, tím samozřejmě lepší. Také u kvality optiky lze aplikovat podobnou logiku. Ja samozřejmě očekávatelné, že s kvalitou obou parametrů poroste i cena.

Při výběru nás bude reálně zajímat, na jakou vzdálenost je s danou termovizí možné detekovat předmět určité velikosti (např. člověk či osobní auto). Ty nejlepší termokamery pro běžné použití umí detekovat předmět velikosti dospělého člověka až na vzdálenost cca 2500 m. Předmět velikosti osobního auta potom až na vzdálenost 6000 m.

S dobře vybranou svítilnou a termovizí se nemusíte bát vyrazit do přírody ani v bezměsíčné noci. Přesto si dejte pozor, zda máte opravdu vše potřebné, např. pláštěnku. I když se může zdát vedle sofistikovaných kusů špičkové technologie nedůležitá, opak je pravdou. 

 

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný