Jak fungují registry dlužníků Solus, BRKI a NRKI?

Prověření klienta a půjčka z banky
22. března 2018 14:40 / Shutterstock
Registrů dlužníků je v naší zemi hned několik, jak vlastně pracuje BRKI nebo Solus? Noční můra mnoha lidí, kteří si požádali v bance o půjčku a nebyli vyslyšeni. Registry dlužníků dokáží znepříjemnit život, v nebankovním sektoru se na ně ale zpravidla neklade takový důraz, zvláště pokud jde o mikroúvěry.

Zatímco o registru dlužníků Solus asi slyšeli i ti, kteří si půjčku ještě nesjednávali, registry fungující pod zkratkami BRKI a NRKI (tj. bankovní a nebankovní registr klientských informací) jsou pro mnohé velkou neznámou.

Banky si BRKI založily vlastně samy

Mít lepší přehled o žadatelích o půjčku, jednat rychleji při vyřizování administrativy kolem úvěrů. I to bylo cílem vzniku BRKI, což je bankovní registr klientských informací. Na jeho začátku byla snaha největších tuzemských bank po zpřehlednění systému. Okamžitě mít jasno, že ten nebo onen klient nesplatil před rokem včas půjčku a podobné problémy by mohly nastat znovu. Naopak, pokud splácí žadatel vždy všechno včas a nemá žádné pohledávky po splatnosti, je to velký bonus navíc – půjčku pak pravděpodobně dostane. Zaznamenávají se sem tedy nejen negativní hodnocení, ale i pozitiva, zkrátka jde o komplexní záležitost.

Kdo do podobných registrů smí nahlížet?

Jde o důvěrné informace, které smí využít například banky nebo spořitelny. Záznamy řeknou o potenciálním klientovi takřka vše, co potřebují peněžní ústavy vědět. Sníží se tím náklady na administrativu a vyřízení žádostí je mnohem rychlejší než dřív, to je hlavním účelem podobných interních registrů. Vlastně je třeba jedním dechem dodat, že půjčka bez registru rozhodně není nemožná, v nebankovním světě jde o celkem běžnou záležitost.

Registry nejsou u mikroúvěrů nutností

Ověření informací při mikroúvěru by stálo mnohdy i částku, kterou nebankovní poskytovatel vydělá na úrocích – proto je podobný krok zcela neefektivní. Navíc, v nebankovním sektoru zákon nic podobného nemůže ani nařídit. O prověření klienta nejvíce vypoví doložka o pravidelném příjmu, kterým se žadatel o půjčku prokáže a dá najevo, že bude mít z čeho splácet. V předchozích letech tu podobná podmínka vždy nebyla, od prosince 2016 je ale podobné ověřování nutností ze zákona. Ochrana spotřebitele je zkrátka důležitá.

V čem se liší BRKI a NRKI?

Zásadní věc, v které se odlišují bankovní a nebankovní registr klientských informací je zcela jasná. Zatímco NRKI sdružuje informace o právnických osobách (tedy mimo jiné i o obchodních společnostech), V BRKI vlastně žádné informace o firmách nejsou. Najít se zde ale dá například:

  • Fyzická osoba a její žádost o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr.
  • Podnikatel (resp. fyzická osoba podnikající) a žádost o kontokorent.
  • Fyzická osoba žádající například o vydání nějaké kreditní karty.

Stačí vlastně jediné – sjednat si úvěrovou smlouvu – a hned mohou vaše data figurovat v podobném registru. Ano, postačuje sjednaná rychlá půjčka a máte zápis, který bude kontrolovat, zda splácíte v pořádku a včas. Vlastně, je třeba ještě dodat, že BRKI a NRKI si vyměňují data, samozřejmě za využití špičkových bezpečnostních opatření, je také nutný souhlas žadatele o půjčku. Oproti tomu registr jako je SOLUS využívá prakticky každý poskytovatel půjček. Využívají jej ale i mobilní operátoři nebo pojišťovny, stejně jako distributoři energií. Neomezuje se tedy jen na bankovní a nebankovní svět půjček. Postačí jen dvakrát proplatit vyúčtování služeb po datu splatnosti složenky a v SOLUSU se rázem ocitne jakákoliv fyzická osoba. Cesta zpět už tak jednoduchá není, v každém případě absence v podobném registru výrazně zvyšuje šanci na půjčku v bance.

— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Těšíte se na StarDance? Česká televize už ví, které hvězdy budou tančit

Styl

Bella a Sebastián: Jak dnes vypadá klučina ze seriálu, který dojímal tři generace?

Dům a zahrada

Naučte svého psa netradiční povely. Jeho zabavíte a vám to zase usnadní život

1. Zpěvačka Marcela Březinová strávila dětství v klášterní škole v Africe. Jak na to vzpomíná?

2. Taťána Gregor Brzobohatá si do kavárny nosí vlastní hrnek

3. Zuzana Bubílková na Tunisany vyrukovala jen v podprsence

4. Hvězda Superstar ukázala novou lásku

5. Hvězda Mostu má vlastní módní kolekci

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn