Turecko, světové centrum transplantace vlasů

Turecko zažívá boom zdravotní turistiky
📷
Další 1 fotografie v galerii
09. listopadu 2020 09:39 / Shutterstock
Do Turecka se už dávno nejezdí jen na Tureckou riviéru nebo za starověkými památkami. V posledních několika letech zažívá tato země na pomezí Asie a Evropy boom zdravotní turistiky.

Transplantace vlasů v Turecku se už dávno stala ve světě pojmem a pomalu začíná být známá i v Česku. A my vám prozradíme, jak tento zákrok probíhá a jak se Istanbul stal hlavním městem vlasových transplantací.

Co je transplantace vlasů?

Tato operace je dosud jedinou metodou, jak účinně bojovat s dědičným plešatěním, tzv. androgenní alopecií, která do určité míry postihuje (dle novějších studií) až 96 % mužů.

Pravděpodobně jste už slyšeli, že plešatění způsobuje nadbytek testosteronu. To ale neplatí pro celou hlavu – vlasy na týlu a temeni jsou proti jeho působení odolné a nevypadávají. Ještě zajímavější ale je, že tuto vlastnost si zachovávají i po přenesení na jinou část hlavy. A právě to je podstatou transplantace vlasů; lékař odebere vlasy z těchto oblastí (tzv. dárcovské zóny) a přenese je do míst postižených plešatostí.

Transplantace probíhá ve formě štěpů, které obsahují 1 až 4 vlasy i s kořínky, cibulkou a dalšími tkáněmi, které jsou pro přežití a růst vlasů nezbytné. Chirurg odebírá štěpy po jednom speciální dutou jehlou a předává je certifikovaným zdravotním technikům. Ti je pod mikroskopem očistí od přebytečné tkáně a vloží do živného roztoku, který zaručí jejich přežití a uchycení.

Tento krok je důležitý, protože celá operace trvá 6 až 8 hodin. Po odběru (ve kterém po započetí lékařem pokračují zkušení technici) chirurg otevírá mikroskalpelem tzv. kanály. Jde o umělá lůžka v holých koutech a na vršku hlavy, do kterých se připravené štěpy opět po jednom vsazují. 

Celkově se při zákroku přemístí až 4 500 vlasových štěpů (jejich množství záleží na stupni vaší plešatosti). Zkušený lékařský tým je přitom z dárcovské zóny odebírá tak, aby na týlu a temeni zůstala zachována optická hustota vlasů. Během 12 až 18 měsíců pak transplantované vlasy dorostou.

Proč právě Istanbul?

Existují dva hlavní důvody, proč je transplantace vlasů v Istanbulu tak populární: nízká cena a vysoká kvalita odvedené práce. 

Ve městě na Bosporu najdete jedny z nejkvalitnějších klinik, které se vlasovým transplantacím věnují. Na těchto pracovištích, kam míří klienti z celého světa, operují pacienty renomovaní chirurgové s mnohaletými zkušenostmi. Kvalita odvedené práce je stejně špičková jako na předních západních klinikách, cena zákroku je ale až 10krát nižší.

Jen v samotném Istanbulu naleznete přes 600 klinik, desítky dalších jsou třeba v hlavním městě Ankaře nebo Izmiru na pobřeží Egejského moře. Všechna tato zařízení mezi sebou bojují mj. cenou. Její snížení umožňuje především mnohem nižší náklady na zaměstnance, než jaké jsou např. v Německu nebo České republice.

V honbě za nižšími cenami pak řada klinik nechává operovat techniky lékařské licence. Taková praxe je ovšem nezákonná, navíc je při ní mnohem vyšší riziko pooperačních komplikací a nepřirozeného vzhledu transplantovaných vlasů.

Proti praktikám černého trhu bojuje řada profesních organizací. Největší a nejstarší z nich je ISHRS (The International Hair Society of Hair Restoration Surgery). Sdružuje lékaře, kteří se mj. řídí etickým kodexem a nesnaží se obohatit na úkor pacientova zdraví. To např. znamená, že za sebe nikdy nenechávají operovat techniky. Při výběru vhodné kliniky se vyplatí řídit členstvím v těchto asociacích.

A pokud zrovna neuvažujete o transplantaci vlasů, můžete vyrazit do Turecka jen tak na vlastní pěst. Není tajemstvím, že Turecko nabízí mnoho krásných míst k objevování, a navíc je to jedna z cenově dostupných zemí. Jestliže, se tak rozhodnete, určitě nezapomeňte na cestovní pojištění, zvlášť v této době. Léčebné výlohy za pobyt v nemocnici by mohly dovolenou výrazně prodražit. Ne všechny pojišťovny však pokrývají náklady na léčení v cizí zemi spojené s korona virem, proto je asi nejsnazší využít srovnání cestovního pojištění, které nabízí některé stránky a porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. 

📷
1
fotografie
— komerční sdělení
Hlavní zprávy
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chystá se natáčení pokračování oblíbeného seriálu. Ladislav Mrkvička už si v něm ale nezahraje

Styl

Láska má podle vědců několik chemických fází. Zamilovaní se prý podobají narkomanům

Dům a zahrada

Naučte se pěstovat brambořík tak, aby vám vydržel déle než jen jednu zimu