Kdy se vyplatí fotovoltaika?

 Bydlení 
02. června 2021 11:02 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Je řada faktorů, které negativně ovlivňují vlastní výkon fotovoltaiky archiv klienta
Fotovoltaika patří již dlouhé roky k velmi diskutovaným zdrojům energie, a to zejména v oblasti návratnosti této investice pro domácnosti. Řada lidí si totiž nedokáže správně spočítat potenciální úsporu a používá nepřesné metody, které jsou velmi zavádějící.

Nejčastější chybný postup pro výpočet návratnosti

Je naprosto běžné, že většina lidí si nedokáže správně spočítat návratnost investice fotovoltaiky, protože počítají pouze její pořizovací cenu s instalací bez započtení dalších investic.

Největší chybu však dělají v tom, že prostě počítají s procentuální úsporou energie, kterou vyčetli někde v letáku, který je nastaven na zcela jiný modelový příklad. Zjednodušeně pak vezmou vyúčtování za energie a sníží si cenu o určitá procenta. Následně tuto částku vynásobí životností fotovoltaické sestavy a podle toho hodnotí návratnost. Což je samozřejmě špatně.

Na co se tedy zaměřit?

V případě, že uvažujete o pořízení solárních panelů, abyste si mohli vyrábět vlastní elektřinu a dosáhnout snížení nákladů za energie, je nutné počítat s řadou rozličných faktorů. Pro nejlepší možný odhad úspory je samozřejmě vhodné kontaktovat odborníka, ale přesnější odhad si můžete sestavit i sami podle následujících faktorů.

Pořizovací cena

Pořizovací cena, kterou naleznete v katalogu většinou neodpovídá, protože většina lidí si zvolí buďto předimenzovaný výkon nebo naopak naprosto nedostačující. Tento bod je přitom velmi důležitý nejen pro to, abyste z fotovoltaické elektrárny vytěžili maximum, ale abyste se mohli ucházet i o dotaci na ekologické řešení.

Dotační program

Současný dotační program Nová zelená úsporám vám totiž může pomoci snížit pořizovací náklady až o 170 000 Kč. Abyste dotaci získali je důležité, aby bylo v domě využito minimálně 70 % vyrobené energie. Zde je důležité si uvědomit, že přes den, kdy svítí slunce nejvíce a je produkováno nejvíce elektřiny, je zpravidla nejméně členů domácnosti doma. Jak tedy tuto energii využít?

V případě, že přes den opravdu nebývá nikdo doma, je vhodnou volbou fotovoltaická elektrárna s ohřevem vody a mít doma opravdu velký bojler nebo ještě lépe bazén, který se o spotřebu energie postará.

Zajímavou volbou, abyste dosáhli na dotaci je také fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm, díky kterému můžete energii použít, kdy potřebujete. Třeba i při výpadku proudu.

Pokud byste chtěli ušetřit i na energii za vytápění, je vhodnou volbou fotovoltaická elektrárna s tepelným čerpadlem. Navíc se jedná o nejekologičtější variantu, která z fotovoltaiky těží opravdu maximum.

Obecně je pak možné říct, že fotovoltaika se vyplatí jen u pravidelně využívaných objektů, což je také další podmínkou pro přiznání dotace.

V případě, že máte strach, zda na dotaci dosáhnete, zkuste hledat spolehlivého dodavatele, který vyřídí veškeré podklady a kalkulace za vás. Přesně taková je fotovoltaika od ČEZ, kde vám přiznání dotace přímo zaručují a případně tyto prostředky uhradí ze svého.

Údržba

Ačkoli je fotovoltaika téměř bezúdržbová je potřeba počítat s některými dodatečnými náklady. I přes garantovanou životnost 25 let jsou zde totiž součásti, které takovou životnost nemají. Jedná se především o střídač, který má průměrnou životnost 13 let. Jeho cena se v současné době pohybuje kolem 17 000 Kč u základní fotovoltaické sestavy. V případě výše uvedených hybridních systémů se však náklady hravě vyšplhají až na 65 000 Kč. Vzhledem k životnosti fotovoltaiky je zřejmé, že tuto součástku budete muset v průběhu 25 let, alespoň jednou vyměnit.

Pokles výkonnosti

Vhodné je si také uvědomit, že i vaše solární elektrárna bude stárnout a s tím bude klesat její výkonnost. Obecně se udává, že roční pokles výkonnosti činí 0,5 %, ačkoli to není nijak velké číslo po 25 letech se již jedná o více jak 10 %.

Změna cen energií i součástek

Na druhou stranu pokles výkonnosti je jistě kompenzován inflací, která je v oblasti energií poměrně výrazná a pohybuje se až okolo 5 % ročně. Přičemž součástky díky novým technologiím naopak zlevňují, takže do budoucna by mohly být náklady na opravy paradoxně nižší.

Další faktory, které negativně ovlivňují návratnost

Je zde také řada faktorů, které negativně ovlivňují vlastní výkon fotovoltaiky. Patří sem třeba nasměrování vaší střechy, protože pro optimální výkon je vhodné, aby byla směřována na jih. Dále pak účinnost ovlivňuje okolní zástavba a prostředí – kopce, vysoké domy nebo stromy, které by panelům mohly stínit.

Na základě výše uvedeného je zřejmé, že dosáhnout finanční úspory, v objektu určenému k trvalému obývání, která vám zajistí návratnost investice není složité.

Důležité je však zvolit správný výkon fotovoltaiky a její typ. Naopak v objektech s rekreačním využitím je prakticky nemožné dosáhnout návratnosti, protože jsou zatíženy vyššími pořizovacími náklady, když nedosáhnou na dotace a vyprodukovaná energie není pravidelně upotřebena.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod