Ledové výročí: 110 let od první lednice

 Bydlení 
28. září 2021 09:22 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
První lednice začala v roce 1911 prodávat v Americe společnost General Electric Pixabay
Lednička není tak starý vynález, jak by se mohlo zdát. Vlastně lednice tak, jak ji známe, existuje teprve 110 let. A jak vypadal její vznik?

Jak lidé chladili jídlo před dobou elektrickou?

Dříve si lidé o lednici, a nedej bože o lednici s mrazákem, nechat leda tak zdát. Od té doby se traduje pořekadlo „dát k ledu“, protože skladovat věci v chladu byl jediný způsob, jak prodloužit trvanlivost potravin. Za našich prababiček skvěle fungoval ve městech špajz, kdy se potraviny chladily v malých komůrkách bez okna, případně na chladných dlaždičkách špajzu ve vědru s vodou. Pro majitele domků byl elegantním řešením sklep. Lidé využívali služeb ledařů – dělníků, kteří nosili obrovské kusy ledu přímo do domácností. Tam se uchovávaly nejčastěji ve sklepě a potraviny se kolem volně pokládaly. Vymoženost, jako kombinovaná lednice, tehdy vůbec neexistoval. S rozmachem elektřiny ale mohly vzniknout i první lednice, i když tak, jak je známe ještě nevypadaly.

První ledničky v Čechách

První lednice začala v roce 1911 prodávat v Americe společnost General Electric a byly velmi hlučné. Kompresor byl obvykle ve sklepě a chladící box v kuchyni. Do Čech se tento převratný vynález dostal v roce 1929, a jmenoval se Ledotvor, vyráběný na Mělnicku panem Horákem a jeho syny, které později pan horák poslal do Ameriky na zkušenou. Slibný rozjezd ale zastavil převrat v roce 1948, kdy Komunistická strana rozhodla že ledničky se budou vyrábět pod názvem Calex na Slovensku. Rozmach ledničky zažily v padesátých letech, kdy už byly téměř v každé domácnosti.

Kam směřuje trend lednic?

Dnes už si život bez ledničky v podstatě nedokážeme představit. Běžné lednice jsou standardem každé domácnosti ale i dnes se dále vyvíjejí. Svezly se s trendem chytrých spotřebičů, kdy můžete na dálku regulovat teplotu každé police v lednici, můžete mít i lednici, která vám sama připomene, že máte koupit mléko, protože vám dochází a vygeneruje vám do mobilu nákupní seznam. Nevíte, co uvařit? Moderní ledničky vám sestaví recept podle dostupných surovin, nebo poradí, co si uvařit.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu