Veterinářka radí, jak přispět k fyzické a duševní pohodě vašeho domácího mazlíčka

 Hobby 
21. dubna 2023 12:16 / Komerční sdělení
📷
3 fotografie v galerii
Každý chce pro svého mazlíčka jen to nejlepší. PerfectFit
Péče o zdraví našich mazlíčků by pro nás měla mít stejnou hodnotu jako péče o zdraví naše vlastní. Necítíme-li se fit, kámen úrazu je obvykle v našem životním stylu – ať z pohledu výživového, fyzického či duševního. Vyzkoušejte principy celostního přístupu k životu, které kladou důraz na prevenci, čímž napomáhají předejít zdravotním neduhům dříve, než se objeví. Máte doma chlupatého parťáka? Zapojte jej do této filozofie a vydejte se směrem celostního přístupu k životu společně.

„Pro každého zodpovědného majitele domácího mazlíčka je jeho zdraví prioritou. Pravidelnou péčí totiž přispěje k jeho komplexnímu zdraví a zároveň předejde chorobám, které by se zanedbáním mohly později projevit. K tomu, aby zvíře prospívalo, je důležité zajistit mu správný objem kvalitní stavy, dostatek pohybových aktivit a soustředit se i na péči o jeho mentálního zdraví,“ přibližuje filozofii 21denní výzvy od Perfect Fit veterinářka Aneta Bártová.      

Stravujte vyváženě, odměňujte střídmě

Zlozvykem většiny psů je hltání, které je jednak nezdravé, ale také nebezpečné. „Hladovému mazlíčkovi hrozí zvracení, nadýmání, ale také se tím zvyšuje riziko torze žaludku, která je pro psa velmi nebezpečná. Hltání lze zmírnit např. protihltacími miskami nebo jednoduše rozdělit krmnou dávku do dvou nebo třech denních dávek,“ radí veterinářka. Pokud i váš chlupáč patří k věčným nenasytům, inspirujte se 21denní výzvou od Perfect Fit a konzumaci mu pomocí protihltacích misek a hlavolamů udělejte obtížnější. Nešvar, který se týká více kočičích mazlíčků, je nedostatečný pitný režim, kvůli kterému trpí onemocněním močového ústrojí. Vsaďte proto na tekoucí vodu z fontánky, která na kočky působí čerstvěji a přirozeně je tak láká. Je-li kočka zvyklá občerstvovat se vodou z misky, dbejte na to, aby byla vždy čistá – v opačném případě ji nebude pít.   

„Kočkám jídlo servírujte vždy do mělkých misek. U misek hlubokých typů se totiž kočkám stává, že v nich naráží vousky, což je pro ně nepříjemné a vede k tomu, že jídlo vytahují packami a jí ze země,“ říká MVDr. Aneta Bártová.

I mazlíčci se potřebují pravidelně protáhnout

Obdobně jako u lidí, tak i u zvířat je obezita způsobena nadměrným příjmem kalorií a jejich nedostatečným výdejem. Množství pohybu, které zvířata vyžadují, se odvíjí od jejich věku, zdravotní situace a liší se i dle plemene. Obezita je však nevítaná u zvířat jakéhokoliv druhu a v jakékoliv životní fázi – má totiž negativní vliv na délku a kvalitu jejich života. Kvůli kilům navíc jsou zvířata méně aktivní a nechtějí si tolik hrát. „Obezita je stejně jako podváha závažný problém, který přispívá k nepohodě a křehkému zdraví zvířete. Může způsobovat např. diabetes, problémy s pohybovým a kardiovaskulárním aparátem a u kastrovaných indoor kocourů často způsobuje problémy s močovými cestami. Ačkoliv mohou obézní zvířata působit roztomile, každé kilo navíc ve skutečnosti podrývá kvalitu jejich života. Udělejte mazlíčkovi čas od času domácí zdravotní prohlídku a narazíte-li na jakoukoliv neobvyklost, vydejte se za vaším veterinářem,“ říká k iniciativě 21denní výzvy od Perfect Fit MVDr. Bártová.

Alespoň 30 minut denně věnujte rozvíjení smyslů

Hra jde ruku v ruce s pohybem, ale je více o zapojení kognitivních funkcí a napomáhá budovat láskyplné pouto mezi vámi a vašimi mazlíčky. Stimulace hrou, ať už samostatnou nebo s vámi, jim pomůžete udržet mladistvého ducha a bude jim přinášet štěstí a náplň každý den jejich života. „Skvělým místem k odpočinku, ale i k uspokojení touhy po zábavě, jsou kočičí škrabadla. Obzvlášť důležitá jsou pro indoor kočky, které nemohou o své drápky pečovat jako kočky venkovní, které tak dělají o kůru stromu. Kromě péče o drápky ale můžete škrabadlem vytvořit různé prolézačky a úkryty. Zohledněte přitom, zda máte doma kočku stromovou, která preferuje pozorování z větší výšky, nebo naopak vlastníte křovinový typ, který se raději ukryje do uzavřenějšího prostoru, kde se cítí bezpečně. To samé platí i pro psa, který ocení útulné útočiště, do kterého si může kdykoliv zalézt,“ dodává veterinářka.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město