Jak připravit zahradu na zimu, aby vám na jaře opět dělala radost?

 Hobby 
31. ledna 2022 13:42 / Komerční sdělení
📷
3 fotografie v galerii
Jak připravit zahradu na zimu, aby vám na jaře opět dělala radost? Pexels
Aby vaše celoroční péče o zahradu nepřišla vniveč, věnujte dostatek času jejímu zazimování. Jak na to, vám poradíme v dnešním článku. Mimo jiné se dozvíte, jak ochránit trvalky a dřeviny před mrazem, jak se postarat o trávník nebo kam uklidit veškeré zahradní náčiní.

Teplomilné rostliny zazimujte

Teplomilné rostliny, které nedokážou odolat mrazu, je třeba na zimu přemístit do vnitřních prostor. Uložit je můžete do prosklené verandy, skleníku nebo třeba zimní zahrady. Vhodný úkryt před chladným počasím rostlinám poskytne také zahradní domek.

Tip: Aby se rostliny daly snadno přenášet, doporučujeme je pěstovat v samostatných květináčích nebo v květináčích zasazených do záhonu.

Trvalky ochraňte před mrazem

Trvalky náchylné k omrzání zastřihněte nízko nad zemí a překryjte chvojím, listím, mulčem nebo geotextilií. Týká se to zejména jahodníků, pivoněk a okrasných keřů. Růže zbavte zvadlých květů a napadených listů a přihrňte k nim rašelinu. Nezapomeňte ani na skalku a rostliny v květináčích, které mohou promrznout – i ty potřebují přikrývku, která je ochrání před mrazíky.

Postarejte se o záhony

Na podzim naposledy vyplejte, zastřihněte odkvetlé rostliny a nakonec záhony důkladně zryjte. Porytou půdu není třeba dále upravovat, o velké kusy a hroudy zeminy se postará mráz. Obecně platí, že čím později půdu zryjete, tím lépe.

Tip: Na květinové záhony můžete nahrnout tenkou vrstvu suchého listí, která izoluje půdu a kořeny před zimními mrazy.

Co se stromy?

Jestliže má ke stromům přístup divoce žijící zvěř, chraňte jejich kmeny před okusem například pletivem. K choulostivějším dřevinám navíc nahrňte listí, borku nebo chvojí. Co se týče řezu, obecně platí, že v listopadu na něj už není vhodná doba. Větve odstraňte jen v případě, že jsou evidentně uschlé nebo napadené škůdci či chorobami.

Z trávníku shrabejte listí

V průběhu podzimu shrabejte ze zahrady veškeré spadané listí, větvičky a kůru. Dělejte to pokud možno pravidelně, v opačném případě začne spadané listí hnít, což může vést k tvorbě mechu, nebo dokonce plísně. Shrabané listí a větve však nepalte – větve posekejte v drtiči a vše použijte do kompostu, získáte tak kvalitní hnojivo.

Trávník naposledy posekejte a pohnojte

I trávník je třeba zazimovat, aby se na jaře opět zazelenal. Před zimou se ho proto doporučuje ještě jednou posekat a pohnojit, případně dosít holá místa. K tomu se hodí speciální rychle klíčivá směs semen, která je k dostání v každém větším zahradnictví. Na škodu také není trávník prořezat a provzdušnit, zbavit mechů a ošetřit postřikem proti plísním.

Zahradní techniku uložte na suché místo

Před zimou nezapomeňte vypustit veškeré sudy a nádrže na dešťovou vodu. Rozvody vody uzavřete a vypusťte, aby mrazem nepopraskaly. Stejně tak očistěte a uložte na suché místo zahradní hadice, vodní čerpadla a samozřejmě i další náčiní, které běžně používáte ke zkulturnění zahrady. Ideálním prostorem pro uskladnění je zpravidla zahradní domek, případně garáž nebo sklep.

 

Tip: Pokud nemáte kam uklidit zahradní nářadí, prohlédněte si širokou nabídku zahradních domků na Heurece. Záleží jen na vás, zda dáte přednost domku z přírodního dřeva, kovu, nebo plastu – každý z nich vám poskytne skvělé prostředí pro zazimování zahradního náčiní. Zahradný domček vybírejte i na Heureka.sk.

 

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda