Tipy, jak začít na snowboardu
Musíte vybrat správnou délku i šířku, zohlednit vaši hmotnost, zaměřit se i na tuhost a pružnost prkna (měkčí jsou vhodnější pro začátečníky), typ prohnutí a další parametry. Ani tím, že vyberete vhodné prkno a vázání, což může být další oříšek, nemáte vyhráno. Důkladná příprava vám může pomoci ušetřit zklamání i peníze.
Jakému typu jízdy dáváte přednost?
Na začátku si dobře rozmyslete, jaký typ jízdy budete preferovat. Od toho se pak odvíjí výběr prkna. V zásadě lze volit mezi alpským stylem či freestylem. Pro freestyle jsou vhodná měkká a široká prkna s měkkou snowboardovou obuví i vázáním, pro alpský styl se hodí úzká slalomová prkna s tvrdou obuví a vázáním.
Nepřeceňujte své síly...
Poprvé je vhodné vybrat si mírný kopec s dojezdem do roviny. Určitě si ze začátku nehrajte na přeborníky a odolejte pokušení zkoušet psí kusy. Vhodné je také vybrat si klidnější místo pro učení, kde vás nebudou ohrožovat ostatní příznivci zimních sportů nebo naopak vy je. Také se nepřepínejte a obrňte se trpělivostí. Někdo je rozený k těmto sportům a jinému může trénování zabrat delší čas. Nikdy se nesrovnávejte s ostatními.
Než se vrhnete do složitějších akcí, sžijte se s prknem, naučte se nastupovat, padat, otáčet i vstávat. Snowboard přenášejte na zádech nebo v podpaží, pokládejte jej vázáním dolů, aby vám neřízeně necestoval po svahu. Pozornost věnujte i základnímu postoji, pokud toto podceníte, čeká vás mnoho trápení a pádů. Trénujte rovnováhu a nevzdávejte se. Začátek může být docela tvrdý oříšek, ale nevyplácí se jej podcenit. Zanedbáním přípravy ohrožujete nejen své vlastní zdraví, ale i zdraví ostatních účastníků.