Zážitek z lyžování zajistí správné lyžařské boty

 Hobby 
21. února 2021 15:25 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Klíčová je bezpochyby velikost boty George Rudy/Shutterstock.com
Pokud si chce člověk užít lyžování a zároveň zajistit i bezpečí (snížit riziko úrazu), neměl by podcenit výběr lyžařských bot. Dobře sedící lyžák zajistí kontrolu lyží i komfort. Lyžařské boty jsou stejně důležité, jako lyže samotné. Výběr je rovněž ovlivněn typem terénu, kde hodláte lyžovat.

Je rozdíl mezi lyžováním v upraveném a neupraveném terénu. To je rozhodující pro výběr buďto klasických nebo all-mountain lyžařských bot. Neméně důležité je před nákupem si ujasnit, do které kategorie lyžařů patříte s ohledem na stupeň zdatnosti. Podle toho volíme rekreační, sportovní či závodní lyžáky. Samozřejmě svou roli hraje také to, zda jste muž nebo žena. Jestliže hledáte kvalitu, pak zapomeňte na tzv. unisex lyžařské boty. Dámská a pánská noha jsou anatomicky odlišné. Mimo to pánské lyžařské boty bývají vyšší, tvrdší a pro ženu tak méně pohodlné. Ženy dávají přednost teplu a pohodlí, proto lze vybírat i vyhřívané dámské lyžařské boty, které vydrží hřát až 20 hodin. 

Dalším kritériem při výběru lyžařské obuvi je počet přezek. Mohou mít jednu, ale i čtyři. Více přezek dokáže lépe upnout nohu v botě. Jednu nebo dvě přezky naleznete většinou na dětských lyžácích. 

Jak vybrat ty správné lyžařské boty? 

  • Klíčová je bezpochyby velikost boty. Při zkoušení bot počítejte s tím, že se vnitřní bota po pár použití vytáhne, je tedy zbytečné kupovat lyžáky větší, bota by mohla po vyšlápnutí být velká. 
  • Vedle délky je důležitá i šířka boty. Úzká bota neposkytne komfort a příliš široká nebude dobře držet nohu a ovládání lyží bude stížené. Zkrátka šířka boty by měla být tak akorát. 
  • Tuhost boty nebo také flex index – jedná se o orientační číslo uváděné výrobcem. Rozlišuje lyžařské boty rekreační, závodní, polozávodní, pro začátečníky, pokročilé, a rozlišuje také mezi dámskou a pánskou verzí lyžařských bot. 

A proč vůbec investovat čas i peníze do výběru správné lyžařské obuvi? Kvalitní boty se mnohem lépe přizpůsobí vaší noze, čímž snížíte riziko úrazu a budete mít mnohem lepší požitek ze sportovního výkonu. 

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu