Vybíráte pozemek na stavbu? Tyto náležitosti si promyslete dopředu

 Hobby 
14. července 2022 08:26 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Vybíráte pozemek na stavbu? Tyto náležitosti si promyslete dopředu Pixabay
Stále více lidí preferuje stavbu rodinného domu před malým bytem. Samotná stavba rodinného domu ale představuje velký závazek. Je komplikovaná, časově náročná a mnohdy vás postaví před složitá rozhodnutí. Proto byste si měli některé věci promyslet předem. Existuje několik otázek, které byste si měli před stavbou položit. První z nich samozřejmě zní, zda na ni máte dost peněz. S financováním vám pomůže banka nebo finanční poradci. My se podíváme více do hloubky.

Kde se žije nejlépe?

Prvním velkým tématem je lokalita. Díky poměrně dobré infrastruktuře se v České republice dostanete z jedné strany na druhou za pár hodin. Jestliže vás na místě nedrží práce, otevírají se vám celé Čechy.

Projekt Obce v datech pravidelně informuje o indexu kvality života. Ten vypovídá o tom, kde se Čechům žije nejlépe a jaké lokality na bydlení jsou tedy nejvhodnější. Index hodnotí faktory jako životní prostředí, materiální zabezpečení a vztahy spolu se službami.

Deset nejlepších měst k životu v Čechách

  • Říčany
  • Praha
  • Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
  • Černošice
  • Brno
  • Slavkov u Brna
  • Beroun
  • Židlochovice
  • Hustopeče
  • Třeboň

Obecně platí, že lidé preferují blízkost velkých měst jako Brno a Praha. Život v nich je ale často nákladný a proto se stěhujeme do jejich blízkosti. V žebříčku navíc za poslední roky stoupla města Vrchlabí, Blatná a Železný Brod.

Kde se naopak lidem žije nejhůře? Obecně se jedná o Moravskoslezský kraj a těžební oblasti. Poslední tři příčky v žebříčku obsadila města Orlová, Karviná a Most.

Důležitá je dostupnost služeb

Pokud vybíráte vhodnou lokalitu, porozhlédněte se po okolí. Základem by pro vás měla být kvalitní občanská vybavenost, tedy dostupnost zdravotnictví, školství, úřadů a dalších institucí. 

Druhým důležitým kritériem je také dopravní dostupnost, a to jak v oblasti veřejné dopravy (MHD, vlaky), tak i v oblasti běžné infrastruktury. Pokud se blízko vysněného pozemku nachází hlavní silnice, dostanete se všude rychleji.

Porozhlédněte se také po firmách v okolí. Práce na rodinném domě vyžaduje dobrou obsluhu komerčního sektoru. Při rekonstrukci zahrady oceníte, že je pár kilometrů od vás půjčovna zahradní techniky a hobby market s potřebami pro řemeslníky.

Tajemství se skrývají pod povrchem

Kvalita podloží je důležitým kritériem, které ovlivňuje kvalitu života. V případě málo únosné zeminy počítejte se širšími a speciální upravenými základy domu. Tyto stavební úpravy samozřejmě stojí více peněz a často dorovnají levnější cenu pozemku.

Pozor si dejte také na hladinu podzemní vody. Vysoká hladina zvýší nároky na hydroizolaci stavby a navíc hrozí riziko prosakování do sklepních prostor. 

Nejmenším problém je samotný terén. Případné nerovnosti srovná buldozer. K odvození zeminy pak už stačí jenom půjčovna přívěsných vozíků a někdo, kdo od vás hlínu odkoupí. A věřte tomu, že o půdu je dnes velká sháňka.

Romantický výhled na staveniště

Posledním častým problémem je podcenění územního plánu. Odbor územního plánování vám tento dokument dá k nahlédnutí. Nebyli byste prvními, kdo si koupil pozemek na samotě, vedle kterého za pár let obec postavila průmyslovou zónu. Z klidného bydlení se pak velmi rychle stane obávaná noční můra.

Výběr pozemku představuje velký závazek při stavbě rodinného domu. Jakmile podepíšete kupní smlouvu, není cesty zpět. Proto si před jeho výběrem pečlivě odpovězte i na sebemenší detaily. Ty by totiž v průběhu let mohly narůst do gigantických rozměrů.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný