Stručný pohled na využití relé
Vynález relé
První relé se objevilo roku 1835. Za jeho objevem stál vynálezce Josef Henry. Americký fyzik se významně zapsal do dějin fyziky především svým zájmem o elektromagnetismus, zaobíral se však také meteorologií.
Právě vynález relé znamenal převratný objev, neboť elektromagnetické relé je dodnes důležitý funkční prvek mnoha zařízení. První relé bylo používáno jako mechanický zesilovač na telegrafních linkách. Samotný název relé však je odvozen z přepřahací stanice dostavníku.
Typy relé
Relé existuje v současnosti hned několik druhů, tento rozvoj si vyžádaly technické potřeby. Nejběžnější je elektromagnetické relé, kromě něj však rozeznáváme navíc ještě:
- mechanické
- hydraulické
- pneumatické
- solid state relé
- maximální
Podle funkce lze relé dále rozdělit také na polarizovaná (bistabilní), regulační, pomocná, regulační, kmitavá, se zpožděným přítahem, se zpožděným odpadem, proudová, kroková, impulzní a programovatelná.
Konstrukce elektromagnetického relé
Speciální součástka obsahuje elektromagneticky ovládané kontakty. Skládá se z řídícího obvodu s cívkou a z řízeného obvodu. Řídicí obvod dovoluje spínat nebo přerušovat řízený obvod. To funguje jednoduše tak, že se přivedením napětí na cívku vytvoří magnetické pole a dojde k přitažení kotvy s pohyblivými kontakty. Cívka s jádrem i kotva jsou vyrobeny z magneticky měkké oceli. Relé je tak podobně jako stykač určeno ke spínání výkonů. Striktní hranice mezi oběma zařízeními však nelze příliš vymezit. Některá vysvětlení pouze uvádějí, že stykače jsou obecně schopny spínat větší výkony.
Kde se používá relé
Běžně se relé využívá coby důležitá součást zabezpečovacích zařízení na železnici. Slouží také k ovládání silnoproudých zařízení, jako jsou například elektromotory.
O společnosti TME
Relé má v elektrotechnice stále významnou úlohu. To si uvědomují i dodavatelé součástek a zařízení pro elektroprůmysl, kteří je nepřestávají nabízet. Podobně tak polská značka TME přichystala pro své odběratele širokou nabídku relé a dalších zařízení určených pro oblast elektrotechniky. Všechny výrobky jsou v současné době uskladněny v moderním logistickém centru ve středním Polsku. Umožňuje to plných 96 % objednávek exportovat již v den, kdy byly přijaty. Precizní logistika je jednou ze silných stránek značky TME. Tou druhou je flexibilní komunikace se zákazníky a individuální přístup.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. současně nepřestává na dalším rozšiřování produktové nabídky intenzivně pracovat. Díky tomu se stal jednou z předních evropských značek ve svém oboru. Stěžejní hodnotou pro TME je kromě ekonomického rozvoje také vzdělávání. TME věří ve vzdělávání jakožto jednu ze zásadních hodnot. Proto na něj dbá u vlastních pracovníků a současně podporuje nastupující generaci formou spolupráce se školami.