EEPROM vytlačuje své předchůdce z trhu! Není divu, vždyť v jednoduchosti je krása

 Hobby 
25. května 2022 15:36 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
EEPROM čipy pracují na principu vkládání elektrického náboje archiv klienta
Každý, kdo má trochu povědomí jak domácí elektronika nebo třeba současné automobily fungují, ví, že bez pamětí by to nešlo. Paměťové čipy, kam se řadí i EEPROM, slouží jako nosiče kódu, ze kterého je možné nejen data číst, ale i v případě potřeby ukládat.

V současné době se stále častěji používají čipy EEPROM, jež vytlačují své předchůdce EPROM. Jaký je v nich rozdíl a proč jsou paměti EEPROM žádanější? To vše najdete v následujících řádcích.

Co se skrývá za zkratkou EEPROM?

Paměťový čip EEPROM (Electrically Erasable Programmable ROM), je elektricky přemazatelná programovatelná ROM. To znamená, že se jedná o čip, který je založen na ROM technologii, jež umožňovala pouze čtení, ale do některých z nich lze přece jen data zapisovat nebo obsah paměti mazat.

Původní ROM paměti byly postupně nahrazovány EPROM čipy, které nabízely možnost změnit obsah, ale to pouze za použití speciálního vypalovacího zařízení na bázi ultrafialového záření. Proto se někdy označovaly i jako UV-PROM, to nebylo zrovna praktické. Právě z tohoto důvodu jsou EPROM čipy vytlačovány novější technologií EEPROM, na kterou se můžete podívat třeba zde https://www.tme.eu/cz/katalog/pameti-eeprom-integrovane-obvody_112870/. Tyto čipy pro integrované obvody totiž využívají konstrukčně mnohem jednodušší přepisovací zařízení využívající k mazání a zápisu dat na bázi elektrického pole. Tato data se zapisují nebo se z nich mažou po jednotlivých bytech.

Jak vlastně EEPROM paměti pracují?

Zjednodušeně řečeno paměti EEPROM, které se někdy označují i jako E2PROM, jsou elektricky mazatelné semipermanentní (nevolatilní) paměti typu ROM-RAM. Tento typ paměti se tak používá u elektrických zařízení, které nevyžadují častý přepis pamětí, třeba pro uložení firmwaru.

EEPROM čipy pracují na principu vkládání elektrického náboje na přechod speciálních tranzistorů vyrobených technologií MNOS. V případě zápis dat se používá adresový vodič záporného napětí, v případě mazání dat pak adresový vodič kladného napětí.

Při integraci EEPROM pamětí je nutné pamatovat na to, že je vhodné se zamyslet, zda není vhodné použít tuto paměť ve formě Flash, která na rozdíl od výše zmíněných EEPROM, EPROM a ROM pamětí, která je elektricky programovatelná pro jednotlivých blocích a na rozdíl od pamětí EEPROM lze každý blok programovat samostatně.

Paměti EEPROM a další typy paměťových čipů, ale i jiné elektrické součástky najdete v nabídce společnosti tme.eu, kde si můžete vybírat z více než 500 000 druhů dostupných produktů.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Renomovaná klinika známá z mnoha televizních pořadů věnovaných proměnám vzhledu slaví 25 let. Do oslav...

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda