Co všechno musíte zařídit při koupi ojetého auta? Návod ve 4 krocích
Sepsali jsme pro vás postup administrativních povinností, které vás čekají po samotné koupi vozu. Pojďme na to krok po kroku.
Uzavření kupní smlouvy
Za všech okolností trvejte na uzavření kupní smlouvy, i když vás prodávající bude lákat na nižší cenu nebo se jedná o převod v rámci rodiny. Díky jasně stanoveným právům a povinnostem se vyhnete případným sporům. Smlouva musí obsahovat:
- identifikaci smluvních stran (jména a příjmení, adresa, RČ)
- identifikaci vozidla (značka, model, rok výroby, barva, VIN, najeté km, číslo techničáku, SPZ atd.)
- technická specifikace (zejm. bylo-li auto bourané)
- cena a lhůta pro uhrazení částky
- datum, ke kterému bude auto předáno
Po podpisu kupní smlouvy musí do 10 pracovních dnů proběhnout převod vozidla na nového majitele.
Evidenční kontrola na STK
Evidenční kontrolu je nutné provést při každé změně majitele vozu. Kontrola spočívá v porovnání skutečného stavu vozu s údaji z technického průkazu a nabízí ji všechny stanice STK, nehledě na místo registrace vozu. Tento krok není vázán na konkrétní stranu, na STK tedy s autem může přijet kdokoliv. Je potřeba s sebou vzít technický průkaz. Platnost protokolu dříve byla 30 dní, nyní protokol nesmí být starší 12 měsíců. Evidenční kontrolu není nutné provádět, pokud vozidlo prošlo technickou v posledním roce. Průměrná cena tohoto úkonu je 500 Kč a odvíjí se od ceníku jednotlivých stanic.
Povinné ručení
Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem auta. Jinak řečeno kryje škody na zdraví i majetku, které svým autem způsobíte někomu dalšímu. Povinné ručení nelze převádět ze starého na nového majitele, prodávající tedy ukončí svou smlouvu a kupující si sjedná novou. Ideálním řešením je domluva konkrétního data, kdy obě strany naráz provedou tento úkon a zajistí tak kontinuitu pojištění vozu. Neexistuje totiž nic jako ochranná lhůta, která by nového majitele opravňovala provozovat vůz bez povinného ručení: bez tohoto pojištění zkrátka nelze vyjet na veřejné silnice. Tento krok předchází zápisu do registru. Bez zelené karty, tedy dokladu o povinném ručení, není možné provést přepis vozidla na úřadě.
Zápis do registru
Máte v ruce kupní smlouvu, za sebou evidenční kontrolu na STK a uzavřené povinné ručení? Pak se můžete vydat na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, kde provedete přepis auta. Je zapotřebí přítomnost obou stran, případně se nechat zastupovat na základě úředně ověřené plné moci. K přepisu budete potřebovat:
- vyplněnou přihlášku k registraci vozidla
- kupní smlouvu
- “velký techničák” - pouze v případě, že byl vydán k vozidlu a majitel ho stále má
- “malý techničák” neboli osvědčení o registraci silničního vozidla
- občanský průkaz obou stran
- protokol o evidenční kontrole - nově netřeba fyzicky nosit, je dohledatelný v systému
- zelenou kartu
- finance na správní poplatek
Žádost je od roku 2024 možné částečně vyřídit online pomocí formuláře přes Portál dopravy. Nejprve žádost musí podat prodávající, následně může kupující proces přepisu dokončit. Úřad následně kontaktuje nového majitele s výzvou k převzetí nových dokladů, je tedy nutné úkon dokončit fyzicky na úřadě. Počítejte s odebráním velkého technického průkazu - od roku 2024 se velké techničáky ruší. Zápis musíte stihnout do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy a zároveň do 30 dnů od vydání protokolu o evidenční kontrole. Pokud tato lhůta není dodržena, můžete dostat pokutu ve výši několika desítek tisíc Kč. Správní poplatek činí 800 Kč, při online podání je cena 640 Kč.