Návrh domu neodmítejte! Zabrání komplikacím na stavbě i po nastěhování

 Bydlení 
14. září 2023 14:27 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Návrh domu neodmítejte. Zabrání komplikacím na stavbě i po nastěhování CzechDesigners.cz
Svatební den obvykle plánuje nevěsta do nejmenšího detailu a klidně tomu věnuje rok života. Když pak ale novomanželé řeší bydlení, mívají ve zvyku vrhnout se do toho bezhlavě. Bohužel si tím jen zadělávají na problémy, které pak provází jejich domácnost. Proto raději hned od začátku spolupracujte s architektem. Začněte tím, že mu zadáte návrh domu. Předejdete tak většině problémů, které vznikají při stavbě. S povedenou 3D studií je naopak pravděpodobné, že se brzy nastěhujete do krásného a 100%

Návrh domu něco stojí. Ušetří vám ale nečekané výdaje

Abychom nechodili kolem horké kaše, počítejte s tím, že návrh domu v současnosti začíná na 500 korunách za metr čtvereční plochy. Vizualizace vás tak v součtu vyjde zhruba od 100 tisíc korun výš. Nebudou to však peníze, které jen tak vyhodíte oknem. Pokud si na fotorealistických obrázcích prohlédnete dosud neexistující bydlení, máte šanci změnit včas cokoliv, co vám nevyhovuje. Od dlažby, přes barvu fasády až po osázení zahrady.

Kromě toho s architektem také rovnou promyslíte nejvhodnější způsoby hospodaření s energiemi, které ovlivní každoroční náklady na provoz objektu. Budete-li tyto záležitosti řešit až v průběhu stavby, bude váš dům složený z kompromisů za cenu extra výdajů. Proto nešetřete a berte návrh domu jako investici, která vám šetří čas, nervy a peníze. 

Jak se dělá návrh domu. Ať víte, na co se připravit

Architekt bude potřebovat technické parametry k vaší budoucí nemovitosti. Bude ho zajímat rozloha a druh parcely, je-li před vámi novostavba. Případně si vyžádá půdorys již existujícího objektu, pokud se chystáte na rekonstrukci. Nejlepší samozřejmě je, když si vše prohlédne a přeměří osobně. Pak vám vytvoří dům na míru přesně podle terénu, přístupových cest, orientace na světové strany a okolí.

Aby mohl připravit návrh domu, zeptá se vás i na vaše představy, jak má budoucí domov vypadat a komu má sloužit. Rodina s dětmi žije jinak než bohém, který chce vilu na divoké večírky. Do ceny vizualizace se totiž promítá nejen velikost nemovitosti, ale rovněž i typ zařízení.

Když bude mít architekt vše potřebné, obvykle vám v horizontu dvou měsíců předloží krásnou vizualizaci ve 3D, kterou takřka nerozeznáte od skutečných fotek. Ujasnit si nad takovým plánem designové detaily je už pak skutečně hračka.  

Myslete také na to, že architekt má na rozdíl od vás příslušné vzdělání a bohatou praxi. Zatímco vy řešíte bydlení zpravidla poprvé a naposled v životě, on se této problematice věnuje na denní bázi. To, nad čím si vy lámete hlavu, je architektovi jasné okamžitě. Proto je skvělé, když vám kryje záda. Může vám například včas rozmluvit nevhodná technická řešení a nabídnout lepší varianty.

Proč se vám vyplatí při návrhu domu neškudlit

Čím konkrétnější návrh domu dáte s vaším architektem dohromady, tím snazší bude jeho následná realizace. A jakmile bude hotovo, nastěhujete se do domácnosti, kde se budete cítit skvěle, protože bude vyhovovat vašemu životnímu stylu. A právě tento každodenní pocit vnitřní spokojenosti a domácího pohodlí bez výčitek, že se něco mělo udělat jinak, má cenu zlata. Proto by návrh domu neměl obsahovat žádné kompromisy, které vám jen polezou na nervy.

Má-li se vám návrh domu maximálně vyplatit, nechte si od architekta vymyslet i energeticky hospodárný provoz do nejmenších podrobností. Momentální situace ohledně energií jasně naznačuje, že je dobré nestat se otrokem záloh.

A ještě poslední tip na závěr. Návrh domu, projekt a stavbu má obvykle na starosti muž. Přesto by neměl ženský element u počátečního plánování chybět. Jedině hospodyňka dokáže říct, jestli jí vyhovuje stanoviště na kýbl, hadr, vysavač a smeták, nebo kde a jak se jí bude pohodlně žehlit. Neméně důležitá je také kuchyně, kde se bude dobře vařit a mýt nádobí. Na tohle vždy pamatujte, ať už se domácích prací ujme vaše něžná polovička nebo placená hospodyně. Držíme palce, ať se vám návrh domu vydaří!

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet